Janina Paradowska patronką skweru w Krakowie. "To wybitna postać, która powinna zostać uhonorowana"

Janina Paradowska - dobrze znana Słuchaczom i Słuchaczkom TOK FM publicystka tygodnika "Polityka" - została patronką jednego z krakowskich skwerów. Taką decyzję podjęli tamtejsi radni, którzy w ten sposób chcieli uhonorować zmarłą pięć lat temu dziennikarkę.
Zobacz wideo

- Janina Paradowska w Krakowie nie tylko się wychowała. Tutaj także studiowała, z miastem związana była do końca życia. To wybitna postać, która powinna zostać uhonorowana w jakiś sposób - mówił TOK FM inicjator pomysłu, radny Kazimierz Chrzanowski.

Jak dodał, Paradowska "była szanowana przez wszystkie opcje polityczne", co jest rzadko spotykane. Podkreśla, że jej rozmowy były zawsze bardzo merytoryczne i rzeczowe. 

Za przyjęciem uchwały głosowało 30 radnych, sześciu było przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Imię dziennikarki nosić ma skwer przy ulicy Łobzowskiej w Krakowie. - To jest skwer niedaleko ulicy Krowoderskiej i Grabarskiej, gdzie mieszkała pani Paradowska - nadmienił Chrzanowski. 

Janina Paradowska była wieloletnią gospodynią Poranka Radia TOK FM. W 2002 roku otrzymała nagrodę Grand Press. Wśród licznych nagród dla dziennikarki były też m.in. Nagroda im. Adolfa Bocheńskiego oraz Nagroda Wieczystej Fundacji im. Ksawerego i Mieczysława Pruszyńskich.

Janina Paradowska zmarła nagle, 29 czerwca 2016 roku, w wieku 74 lat. Żegnali ją politycy, dziennikarze i publicyści - bez względy na poglądy i zapatrywania.

DOSTĘP PREMIUM