Trzaskowski: Jeśli Budka zrezygnuje, jestem gotów kandydować na szefa PO

Jak informuje Onet, Rafał Trzaskowski ma wystartować na szefa Platformy Obywatelskiej, jeśli ze stanowiska odejdzie Borys Budka. Prezydent Warszawy miałby przeciwko sobie Donalda Tuska, który w sobotę może ogłosić powrót do polityki. Trzaskowski w TVN24 potwierdził, że jest "gotów kandydować na szefa PO".
Zobacz wideo

W najbliższą sobotę (3 lipca) planowana jest Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej, podczas której powrót do polityki miał ogłosić były premier i szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Według pierwotnych planów - podczas rady - ze stanowiska szefa partii zrezygnować miałby Borys Budka. Z kolei na jego miejsce delegaci powołać mieliby właśnie Tuska.

Jak informuje Onet, takiego scenariusza nie chce poprzeć prezydent stolicy i jednocześnie wiceszef PO Rafał Trzaskowski. Z informacji dziennikarzy portalu wynika, że jeżeli Budka rzeczywiście zrezygnuje z liderowania Platformie - na nowego szefa partii wystartować ma Trzaskowski. 

Onet donosi też, że część polityków naciska na prezydenta stolicy, by ze swoich planów się wycofał i na szefa partii nie startował. 

Trzaskowski: Jestem gotów wziąć odpowiedzialność za Platformę Obywatelską

Sam Trzaskowski w środę wieczorem był gościem "Faktów po Faktach" w TVN24. - Prawdopodobnie Borys Budka jest gotów zrezygnować ze stanowiska przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Ja rozmawiam z Borysem Budką bardzo często i z ostatnich rozmów wynika, że jest gotów na taki scenariusz - powiedział.

Jak dodał, to zmienia sytuację w partii. - Ja się umówiłem z Borysem Budką, byłem lojalny przez te ostatnie miesiące, natomiast jeśli on rzeczywiście zastanawia się nad tym, żeby zrezygnować ze stanowiska przewodniczącego PO, to ja jestem gotów wziąć odpowiedzialność za Platformę Obywatelską - zadeklarował prezydent Warszawy, który jest również wiceszefem PO.

Zastrzegł, że trzeba porozmawiać też z Donaldem Tuskiem. - On też ogłosił aspiracje. Do końca nie wiemy, jakie te aspiracje są, ale rozumiem, że nie wyklucza również tego, żeby zostać przewodniczącym Platformy. I dlatego będę jutro z nim rozmawiał, bo dzisiaj w Platformie jest jedno najważniejsze - jedność i to, żebyśmy ze sobą rozmawiali i żebyśmy wypracowali porozumienie - zaznaczył Trzaskowski.

Tusk czy Trzaskowski?

W środowym Poranku TOK FM o to, który z wyżej wspomnianych polityków - Tusk czy Trzaskowski - byłby lepszym szefem partii pytana była posłanka Izabela Leszczyna. - Zarówno Rafał Trzaskowski, jak i Donald Tusk zdają sobie sprawę, że opozycja musi być zjednoczona. Rozumiem, że jeszcze bardziej zdają sobie sprawę z tego, że PO też musi być zjednoczona i nie możemy się pokłócić o to, kto ważniejszy: Tusk czy Trzaskowski - powiedziała.

DOSTĘP PREMIUM