Terlecki: Nie obawiamy się powrotu Donalda Tuska do polskiej polityki

Nie obawiamy się powrotu Donalda Tuska do polskiej polityki - oświadczył szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Dodał, że w interesie partii rządzącej "jest, żeby się dużo działo po stronie opozycji i tak jest, więc to jest dla nas korzystne".
Zobacz wideo

Szef klubu PiS został w czwartek zapytany przez dziennikarzy w Sejmie o to, którego ewentualnego przyszłego przewodniczącego Platformy Obywatelskiej - Donalda Tuska czy Rafała Trzaskowskiego - bardziej się obawia. - Nikogo się nie obawiamy - odparł. - Obserwujemy z zainteresowaniem, ale też z pewnym rozbawieniem tę sytuację. Ciekawie jest, jak się dużo dzieje po stronie opozycji. W naszym interesie jest, żeby się dużo działo po stronie opozycji i tak jest, więc to jest dla nas korzystne - dodał.

Jak podkreślił, obecnie przewodniczącym PO jest Borys Budka, jednym z wiceprzewodniczących Rafał Trzaskowski, a Donald Tusk aspiruje do funkcji przewodniczącego. - Jest ciekawie - ocenił Terlecki.

Trzaskowski: Jestem gotów wziąć odpowiedzialność za PO

W środę prezydent Warszawy i wiceszef PO Rafał Trzaskowski mówił w TVN24, że "prawdopodobnie Borys Budka jest gotów zrezygnować ze stanowiska przewodniczącego Platformy Obywatelskiej". - Natomiast jeżeli on rzeczywiście zastanawia się nad tym, żeby zrezygnować ze stanowiska przewodniczącego PO, to ja jestem gotów wziąć odpowiedzialność za Platformę Obywatelską - zadeklarował.

W czwartek po południu ma się odbyć rozmowa Trzaskowskiego z byłym premierem Donaldem Tuskiem i liderem PO Borysem Budką. W środę - jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł zbliżonych do władz PO - Budka spotkał się z Tuskiem.

3 lipca ma się odbyć posiedzenie Rady Krajowej PO. Według informacji PAP, w obradach ma wziąć udział Tusk, który przedstawi swoje plany na powrót do krajowej polityki. Nie jest jeszcze jasne, jaką funkcję będzie pełnił były premier i były przewodniczący Rady Europejskiej, a dziś szef Europejskiej Partii Ludowej. Z informacji PAP wynika, że ma się to okazać właśnie podczas Rady Krajowej. Ważne wystąpienie polityczne ma mieć także szef PO Borys Budka.

Z przeprowadzonego 24 i 25 czerwca telefonicznego sondażu Kantar dla TVN wynika, że 60 proc. badanych nie chce, by Donald Tusk wrócił do polskiej polityki i został przewodniczącym Platformy Obywatelskiej. Odmiennego zdania jest 26 proc. respondentów, a 14 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Donald Tusk jest honorowym przewodniczącym PO. Kilka tygodni temu w mediach i wśród członków PO i parlamentarzystów KO nasiliły się spekulacje o możliwym powrocie b. premiera do władzy w partii. Asumpt do tego typu rozważań dał na początku czerwca sam Tusk, deklarując, że jest gotów "zrobić wszystko, by Platforma nie przeszła do historii".

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM