Kaczyński: Mam dobrą wiadomość. Lech Kołakowski wraca do klubu PiS

Mam dobrą wiadomość: nasz klub ma z powrotem 230 posłów, pan poseł Lech Kołakowski przechodzi z powrotem do naszego klubu - oświadczył prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Zobacz wideo

Lider PiS podczas czwartkowego oświadczenia zwrócił uwagę, że w ostatnich dniach pisano, że klub PiS ma poniżej 230 posłów. - Od tej chwili można powiedzieć, że ma z powrotem 230, sądzę że niedługo będzie miał więcej. Pan poseł Lech Kołakowski przechodzi z powrotem do naszego klubu - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Ta nasza bardzo długa wspólna droga, bo my z panem posłem kolegą Lechem znamy się dobrze przeszło 30 lat. Nawet w rodzinach zdarzają się trudniejsze momenty, ale znikają, jeśli to dobra rodzina. A nasza formacja jest dobrą rodziną - dodał.

We wrześniu ub. roku 15 posłów PiS - wśród nich Kołakowski - zostało zawieszonych w prawach członka partii po głosowaniu, mimo dyscypliny partyjnej, przeciwko projektowi noweli ustawy o ochronie zwierząt, czyli tzw. piątki dla zwierząt. W listopadzie cała piętnastka, włącznie z Kołakowskim, została przywrócona w prawach członków partii, jednak ostatecznie pod koniec listopada Kołakowski odszedł z klubu PiS i został posłem niezrzeszonym.

Teraz dołączył do Partii Republikańskiej, która wschodzi w skład Zjednoczonej Prawicy i Klubu PiS. - W ostatnim czasie rozmawiałem z polskimi władzami, szczególnie na temat rolnictwa. Polski Ład, środki rządowe i unijne, mają spowodować rozwój polskiego rolnictwa i zapewnić bezpieczeństwo ekonomiczne polskiej wsi. To jest priorytet państwa polskiego. Jest wiele spraw związanych z rolnictwem, ale myślę, że nasze wspólne działanie w ramach rządu Prawa i Sprawiedliwości pozwoli wyjść naprzeciw oczekiwaniom polskich rolników - stwierdził Kołakowski.

Adam Bielan z Partii Republikańskiej dodał, że jego ugrupowanie od wielu tygodni rozmawiało z Kaczyńskim i premierem Morawieckim o włączeniu planów dot. rozwoju polskiego rolnictwa do "Polskiego Ładu". - Cieszymy się, że nasze postulaty, w tym postulaty Lecha Kołakowskiego, zostały uwzględnione. Jesteśmy za to wdzięczni - powiedział Adam Bielan z Partii Republikańskiej.

W sobotę odbędzie się wybór władz Prawa i Sprawiedliwości

W sobotę 3 lipca odbędzie się statutowo-wyborczy kongres Prawa i Sprawiedliwości, na którym odbędą się wybory m.in. szefa partii. Dzień później zbierze się nowa Rada Polityczna, która wybierze nowych wiceprezesów ugrupowania, Komitet Polityczny i Sekretarza Generalnego. Ponadto w sobotę podjęta zostanie uchwała w sprawie reorganizacji okręgów.

Na stanowisko wiceprezesa PiS będzie kandydował Mateusz Morawiecki - poinformował szef klubu PiS Ryszard Terlecki. - Z pewnością zostanie wybrany, jeżeli wszystko się odbędzie zgodnie z planem - dodał Ryszard Terlecki.

W tej chwili wiceprezesami PiS są: Beata Szydło, Joachim Brudziński, Antoni Macierewicz, Mariusz Błaszczak i Mariusz Kamiński. Od pewnego czasu pojawiają się spekulacje, że do tego grona miałby dołączyć premier Mateusz Morawiecki.

Początkowo kongres PiS miał się odbyć jesienią ubiegłym roku, jednak został przeniesiony z powodu pandemii COVID-19.

Jarosław Kaczyński pełni funkcję prezesa ugrupowania nieprzerwanie od stycznia 2003 r. Zastąpił wówczas na tym stanowisku swojego brata, późniejszego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który - jako pierwszy prezes partii - kierował ugrupowaniem w latach 2001-2003. Jarosław Kaczyński kilkukrotnie deklarował w mediach, że jeśli zostanie teraz wybrany na prezesa partii, będzie to jego ostatnia kadencja.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM