"Zdali sobie sprawę, że warto zamknąć jedną wojnę". PiS poparło kandydaturę prof. Wiącka na RPO

PiS - tak jak zdecydowana większość opozycji - popiera kandydaturę prof. Marcina Wiącka na nowego RPO. Czy Sejm wybierze prawnika z UW na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich dowiemy się podczas najbliższego posiedzenia Sejmu (7-8 lipca).
Zobacz wideo

Po ogłoszonej dziś przez Ryszarda Terleckiego decyzji PiS, w sprawie kandydata na RPO, wydaje się, że nic nie stanie na przeszkodzie, by następcą Adama Bodnara został prof. Marcin Wiącek. Dotychczas - bez powodzenia - pięć razy próbowano wybrać nowego Rzecznika Praw Obywatelskich.

Jan Strzeżek z Porozumienia przekonywał w TOK FM, że interes Polski wymaga, żeby wybrać nowego RPO. – Rzecznik potrzebuje silnego mandatu od posłów i senatorów. Gdybyśmy wybrali nowego RPO w akompaniamencie krzyków i wzajemnych oskarżeń, to wiele osób uważałoby, że to rzecznik... na pół gwizdka. Teraz profesora Wiącka popieramy my, PiS, Lewica, Koalicja Obywatelska i PSL, czyli wszyscy najważniejsi polityczni gracze – wyliczał wicerzecznik Porozumienia Jarosława Gowina.

Przy tak dużym poparciu, jak podkreślił polityk, "nikt nie będzie mógł mówić, że to partyjny kandydat".

Nie słuchasz podcastów? To dobry czas, by zacząć. Dostęp Premium za 1 zł!

Z kolei wiceszef PSL Dariusz Klimczak mówił, że kandydatura prof. Wiącka otworzyła możliwość debaty i dyskusji. – Do zacietrzewienia politycznego wystarczy zazwyczaj mały gest. Tutaj tego nie ma. Kandydat spotkał się ze wszystkimi klubami, jego postawa została dobrze przyjęta. Polityka stanęła tutaj na samym końcu – mówił w TOK FM.

Polityk ludowców przypomniał, że czasie ostatniego głosowania w sprawie RPO w Sejmie, kandydatka PiS - senator Lidia Staroń - tylko o włos pokonała prof. Wiącka. – PiS zdaje sobie sprawę, że czas otwierania nowych frontów i przegrywania głosowań może wpływać destrukcyjnie na prace rządu oraz nastroje w klubie. Dla nich odejście trzech posłów, na czele z profesorem Girzyńskim, było dużym wstrząsem – ocenił Klimczak w rozmowie z Maciejem Zakrockim.

Podkreślił też, że prof. Wiącek to świetny kandydat na funkcję RPO. – W PiS zdali sobie sprawę, że warto zamknąć jedną wojnę i wyjść z niej z klasą oraz bez szkód dla żadnej strony. Prof. Wiącek będzie bardzo dobrze reprezentował urząd RPO – podsumował wiceszef Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Jak poinformował dziś wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki głosowanie ws. wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich odbędzie się podczas najbliższego posiedzenia Sejmu, które zacznie się 7 lipca.

TOK FM PREMIUM