Gorący dzień w polityce. PO ujawni swój plan z Tuskiem, PiS zbiera się na kongresie

Na Radzie Krajowej PO zapaść mają kluczowe decyzje dotyczące przywództwa w partii. Jak mówił obecny szef partii Borys Budka, będzie to "ważny dzień dla Polski i całej opozycji", a Donald Tusk "na 110 procent wrócił do polskiej polityki". Odbędzie się również zamknięty kongres PiS, na którym zostaną wybrane nowe władze partii.
Zobacz wideo

Posiedzenie Rady Krajowej PO z udziałem Donalda Tuska rozpocznie się o godzinie 10, natomiast od 8:30, zgodnie z zapowiedzią szefa PO Borysa Budki, pracuje zarząd przygotowujący Radę Krajową. O godzinie 11 zaplanowany jest początek VI kongresu Prawa i Sprawiedliwości, na którym zostaną wybrane nowe władze partii. Kongres odbędzie się jednak bez udziału mediów. Także o 11 zbiera się Rada Naczelna PSL. 

Borys Budka wypowiedział się dla dziennikarzy po piątkowym posiedzeniu prezydium zarządu PO, któremu, jak mówił, przedstawił szczegóły scenariusza powrotu Donalda Tuska do polskiej polityki. Stwierdził, że Rada Krajowa będzie "interesującym wydarzeniem, które zmieni polską politykę". Nie odpowiedział jednak na pytanie, czy rezygnuje z funkcji przewodniczącego partii. - Tu będą same pozytywne scenariusze - oświadczył.

- Jutro będzie zaprezentowany przez mnie jako przewodniczącego Platformy konkretny scenariusz. Na razie przedstawiłem go rozszerzonemu prezydium zarządu Platformy, jutro przedstawiam go zarządowi Platformy. To mój autorski scenariusz, w porozumieniu z przewodniczącym Tuskiem, włączający bardzo mocno Donalda Tuska do krajowej polityki - mówił Budka. - Udało mi się zaprosić Donalda Tuska, by bardzo aktywnie, na 100 procent, a nawet na 110 procent wrócił do polskiej polityki - dodał.

Dopytywany, czy będzie to również ważny dzień dla Rafała Trzaskowskiego, Budka odpowiedział, że "to będzie ważny dzień dla Polski, dla Platformy Obywatelskiej, dla całej opozycji".

 Zamknięty kongres PiS 

Jak informowała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska, kongres tej partii będzie miał charakter wyborczo-statutowy. Wybranie zostanie prezes PiS, Rada Polityczna, Krajowa Komisja Rewizyjna i Koleżeński Sąd Dyscyplinarny. Ma w nim wziąć udział 1500 delegatów i gości. Na drugi dzień, w niedzielę, zbierze się nowa Rada Polityczna, która wybierze nowych wiceprezesów ugrupowania.

- Kongres będzie przeznaczony dla delegatów na kongres. Trzeba być członkiem partii, następnie zostać wybranym przez swoją strukturę okręgową na delegata i wówczas można brać udział w kongresie. Mówiliśmy już o tym wielokrotnie, uprzedzają i rozwiewając pewne nadmierne oczekiwania, żeby później nie było rozczarowania. Kongres jest sprawą wewnątrzpartyjną i nie będzie otwarty dla osób postronnych - mówił w Radiu Zet wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. 

DOSTĘP PREMIUM