Powrót Donalda Tuska. Najważniejsze cytaty z wystąpienia lidera PO

Podczas sobotniej Krajowej Rady PO Donald Tusk ogłosił swój powrót do polityki i przejęcie sterów w partii. Przyglądamy się najważniejszym cytatom z wystąpienia nowego lidera Platformy Obywatelskiej.
Zobacz wideo

"Walka ze złem"

Donald Tusk podkreślał, że PiS to zło, z którym walka powinna być absolutnym priorytetem opozycji i należy usunąć z myślenia słowo "ale":

"Dzisiaj zło rządzi w Polsce, wychodzimy, żeby bić się z tym złem, to nie wymaga dodatkowego uzasadnienia. To zło jest tak ewidentne, tak permanentne. Trzeba zacząć od pierwszego przykazania: jak widzisz zło, walcz z nim i nie pytaj o powody".

Polityka zagraniczna

Donald Tusk wiele miejsca poświęcił na krytykowanie PiS. Jako jeden z grzechów partii rządzącej wskazał osłabienie Polski na arenie międzynarodowej:

"Prezes Jarosław Kaczyński i towarzysze z PiS-u powinni powiedzieć: przepraszam. Polska jest sama jak nigdy w ostatnich kilkudziesięciu latach. PiS w 100 proc., w każdym wymiarze realizuje rosyjską agendę".

Powrót Donalda Tuska: klimat

Tusk nawiązał też do polityki klimatycznej rządu. Wskazał na zaniedbania, za które zapłacić mają przyszłe pokolenia:

"Okradają młodych ludzi z marzeń w sprawie absolutnie fundamentalnej, jaką jest uniknięcie katastrofy klimatycznej".

Pandemia

Lider PO skrytykował też PiS za to, w jaki sposób zmierzył się z pandemią:

"Ja na ten temat już więcej nie będę mówił, ale prezesie Kaczyński i towarzysze z PiS-u: chociaż dzisiaj powinniście umieć powiedzieć Polakom przepraszamy". "Nie tylko za błędy, ale powiedzcie wreszcie przepraszam tym wszystkim, którzy w czasie, kiedy walczyli o zdrowie, kiedy tracili bliskich, kiedy tracili środki do życia, równocześnie oglądali wasze cwaniactwo, waszą niekompetencję, chaos, decyzje tak idiotyczne, że właściwie łzy same leciały do oczu"

3D

Problemy, jakie dla młodego pokolenia mają oznaczać rządy PiS ubrał w slogan "3D":

"PiS okrada młode pokolenie z lepszej przyszłości. Ten pomysł na Polskę z drukarki 3D: dług, daniny, drożyzna. Wszystko ubrane w słowa o wrażliwości. Zabrać wszystkim wszystko, a następnie trochę się podzielić i rozkraść. Kto będzie za to płacił? Nie Kaczyński i jego ferajna".

"Jakby prowadzili stand-up"

Tusk krytykując PiS nie stronił od ironii:

"To jest to zło, temu złu trzeba wytoczyć walkę na 100% od rana do wieczora. Oni jakby stand-up prowadzili: Czarnek - oświata, Ziobro - sprawiedliwość, Kaczyński - bezpieczeństwo, Sasin - zarządzanie".

TOK FM PREMIUM