Jarosław Kaczyński prezesem PiS na kolejną kadencję. "Po raz ostatni staję na czele"

Jarosław Kaczyński został wybrany na prezesa Prawa i Sprawiedliwości podczas Kongresu tej partii. - Dziękuję za wybór, naprawdę nie spodziewałem się, że w tak trudnych czasach będę miał tak mało przeciwników - powiedział po głosowaniu, w którym był jedynym kandydatem.
Zobacz wideo

W sobotę odbywał się w Warszawie Kongres PiS, podczas którego delegaci wybierali szefa ugrupowania, Radę Polityczną, Krajową Komisję Rewizyjną i Koleżeński Sąd Dyscyplinarny, a także dokonali zmian statutowych. - Dziękuję za wybór, naprawdę nie spodziewałem się, że w tak trudnych czasach będę miał tak mało przeciwników. Naprawdę sądziłem, że będzie ich więcej, chociaż liczyłem na sukces - mówił zaraz po wyborze na prezesa PiS Jarosław Kaczyński. 

- Po raz ostatni staję na czele Prawa i Sprawiedliwości - zapowiedział. - Dziękuję państwu, dziękuję Bogu, że staję na czele wtedy, kiedy Prawo i Sprawiedliwość stoi przed ogromnymi zadaniami i ogromną szansą - szansą dla Polski, szansą nadrobienia wielowiekowych, tysiącletnich przeszło zaległości - dodawał. 

1245 głosów za, 18 przeciw. "Wybór przy wielkim aplauzie"

Wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki podał na konferencji prasowej, że 1245 głosów delegaci oddali za powołaniem Jarosława Kaczyńskiego na kolejną kadencję jako prezesa PiS, 18 osób było przeciw, a 5 się wstrzymało. - VI Kongres Prawa i Sprawiedliwości wybrał pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego na przewodniczącego niemal jednomyślnie, przy wielkim aplauzie - dodała rzeczniczka partii Anita Czerwińska.

Jak powiedział Terlecki, Kaczyński "wytyczył plan na dokończenie kadencji, a także oczywiście na następną". - To jest plan, najogólniej można powiedzieć, realizacji Polskiego Ładu, który umożliwi dogonienie Zachodu, jeżeli chodzi o poziom życia obywateli Polski - zaznaczył wicemarszałek. - To jest, myślę, w największym skrócie najważniejsza konkluzja zjazdu - podkreślił.

- Będziemy jeszcze rozmawiać, będziemy jeszcze wybierać kolejne władze, jutro - komitet polityczny i sekretarza generalnego partii, ale ten wybór najważniejszy - prezesa - dzisiaj się dokonał - stwierdził Terlecki.

Jarosław Kaczyński pełni funkcję prezesa ugrupowania nieprzerwanie od stycznia 2003 r. Zastąpił wówczas na tym stanowisku swojego brata, późniejszego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który kierował ugrupowaniem w latach 2001-2003. Kaczyński kilkukrotnie deklarował w mediach, że jeśli zostanie teraz wybrany na prezesa partii, będzie to jego ostatnia kadencja.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM