Kaczyński: "Trzeba się oczyścić. To my jesteśmy dla obywateli, a nie odwrotnie". PiS wybiera wiceprezesów

Morawiecki, Szydło, Macierewicz czy Błaszczak - między innymi te osoby, jak podaje PAP, uzyskały rekomendację Jarosława Kaczyńskiego na wiceprezesów Prawa i Sprawiedliwości. Lider partii wygłosił wystąpienie, w którym przekonywał, że partia "musi być przygotowani na zaostrzenie walki politycznej".
Zobacz wideo

W Warszawie zebrała się Rada Polityczna PiS, która dokonuje wyboru wiceprezesów ugrupowania, a także składu Komitetu Politycznego, Komisji Etyki oraz Sekretarza Generalnego.

Jak podaje PAP, na wiceprezesów rekomendowali przez Jarosława Kaczyńskiego zostali: premier Mateusz Morawiecki, była premier Beata Szydło, europoseł Joachim Brudziński, szef MON Mariusz Błaszczak, szef MSWiA Mariusz Kamiński oraz poseł Antoni Macierewicz.

Kaczyński: Trzeba się oczyścić

Na wstępie niedzielnych obrad prezes Kaczyński mówił, że przed partią jest kilka istotnych spraw do załatwienia w najbliższym czasie. - Będąc dziś u władzy mamy ogromne zadania, mamy ogromne możliwości, ogromne szanse (...) - szanse Polski. Bóg sprawił, że właśnie za naszych rządów i w wielkiej mierze dzięki naszym rządom takie szanse istnieją - podkreślił szef PiS.

Ale - jak wskazał - żeby te szanse zostały wykorzystane, żeby ten czas "Polskiego Ładu" był dla naszej ojczyzny czasem dobrym i przełomowym, trzeba "załatwiać także kwestie, które z tym Ładem, mają związek tylko pośredni, ale są nie mniej istotne.

Jedną z takich spraw jest "ustabilizowanie" większości w Sejmie. To - jak mówił - zadanie zarówno władz krajowych, jak i parlamentarnych. - Trwa akcja skierowana przeciw nam i oczywiście ta akcja jest poza nami, nie ponosimy za nią odpowiedzialności, ale ponosimy już odpowiedzialność za różnego rodzaju błędy, które zostały popełnione i które tą akcję z całą pewnością ułatwiły - mówił Kaczyński.

- Musimy wykonać uchwałę sanacyjną, trzeba się oczyścić. To my jesteśmy dla obywateli i narodu, a nie odwrotnie - powiedział Kaczyński. Mówił także o konieczności bycia przygotowanym na "zaostrzenie walki politycznej - być może odwołanie się do różnego rodzaju aktów awanturnictwa czy po prostu zwykłego chuligaństwa".

- I na to musimy być przygotowani, i na to musi być przygotowane nasze państwo. Bo tam, gdzie łamane jest prawo, musi być też odpowiednia interwencja - oświadczył.

Jak dodał, "przed nami wiele zadań". - Nie wszystko, co dotyczy naszej ojczyzny, układa się dzisiaj najlepiej. I o tym też będzie trzeba powiedzieć, ale może nie w tym miejscu - powiedział Kaczyński.

Przypomnijmy, w sobotę Jarosław Kaczyński został wybrany na kolejną kadencję jako prezes partii.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM