Tusk przyznaje się do błędu ws. podniesienia wieku emerytalnego i obiecuje utrzymanie 500 plus

Podczas niedzielnej konferencji Donald Tusk przyznał, że podniesienie wieku emerytalnego "na zasadzie przymusu" było błędem. Zapewnił też o konieczności utrzymania programu 500 plus, skrytykował Kościół i zarzucił PiS szkodzenie tej instytucji.
Zobacz wideo

Tusk został podczas sobotniej Rady Krajowej Platformy wybrany p.o. szefa partii. W niedzielę spotkał się w Warszawie z mediami, gdzie przez ponad półtorej godziny odpowiadał na pytania dziennikarzy. Część z nich dotyczyła spraw ideowych. Tusk zadeklarował, że szanuje lutowe stanowisko zarządu Platformy w sprawie aborcji, zgodnie z którym przerywanie ciąży miałoby być legalne do 12. tygodnia ciąży, pod warunkiem jednak odbycia przez pacjentkę konsultacji z lekarzem i psychologiem.

Zdradził, iż ma bardzo krytyczną ocenę obecnych działań Kościoła. Jak dodał, to co stało się z kościołem jest jednym z najistotniejszych problemów dla Polaków. - Nie dajcie sobie wmówić, że kościół jest atakowany przez socjaldemokratów czy ludzi myślących liberalnie albo przez polską młodzież albo kobiety. Nie, Kościół jest dzisiaj niezwykle mocno atakowany przez negatywne zjawiska w obrębie Kościoła - powiedział lider PO.

- Wewnątrz Kościoła są siły, które niszczą Kościół i na zewnątrz Kościoła są siły, które niszczą Kościół. PiS Kaczyński są tego najlepszym przykładem. Zawłaszczenie Kościoła przez polityków takich jak Kaczyński i PiS jest ciosem śmiertelnym w polski Kościół. Niezdolność poważnej rozmowy w Kościele o pedofilii to są ciosy dla kościoła niezwykle niebezpieczne - ocenił Tusk.

"Nikt nikomu nie zabierze 500 plus"

Zaprezentował się też jako zwolennik utrzymania programu 500 plus. - Nikt nikomu nie zabierze 500 plus. (...) To co dała poprzednia władza zostanie utrzymane. To jest nie do odebrania. Koniec kropka. Temat jest zamknięty - oświadczył lider PO.

Przyznał, że podniesienie wieku emerytalnego w 2012 r. było błędem jego rządu. - To był mój błąd. Zaufałem za bardzo niektórym twardym ekspertom. To był mój błąd żeby to zrobić na zasadzie przymusu - powiedział. Jego zdaniem, trzeba zostawić w tej kwestii swobodny wybór Polakom. - Przechodzić na emeryturę w momencie przez siebie wybranym ze świadomością, że to oznacza taką a nie inną emeryturę - dodał Tusk.

TOK FM PREMIUM