Respiratory od handlarza bronią. Prokuratura zdecydowała o umorzeniu śledztwa

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie respiratorów, kupionych przez MZ Łukasza Szumowskiego od handlarza bronią. O decyzji śledczych poinformował poseł Dariusz Joński.
Zobacz wideo

Otrzymaliśmy postanowienie prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień przez ministrów MZ w sprawie zakupu respiratorów" - poinformował poseł na Twitterze. Posłowie Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński i Michał Szczerba ujawnili szczegóły zakupu, jakiego dokonało Ministerstwo Zdrowia, gdy na jego czele stali minister Łukasz Szumowski i wiceminister Janusz Cieszyński.

Jak informuje "Gazeta Wyborcza", Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo w sprawie zakupu respiratorów od spółki E&K z Lublina, bo - zdaniem śledczych - działania ministra i wiceministra zdrowia nie nosiły znamion czynu zabronionego.

W czasie pierwszej fali pandemii w 2020 roku - przypomnijmy - resort zdrowia zawarł umowę na ponad 1200 respiratorów za 200 mln zł. Do tej pory dostarczona została zaledwie niewielka część sprzętu.

Przy okazji decyzji prokuratury warto przypomnieć oświadczenie, jakie w styczniu wydał Jarosław Kaczyński - wicepremier ds. bezpieczeństwa. "Służby specjalne nie dostrzegały przeciwwskazań do zakupu respiratorów w kwietniu 2020 roku", a po stronie Ministerstwa Zdrowia "nie ma przesłanek do nadużyć czy działań korupcyjnych" - napisano w tym dokumencie.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM