Efekt Tuska. Blisko połowa pytanych uważa, że powrót b. premiera "zmieni układ sił" [SONDAŻ]

45,8 proc. respondentów uważa, że powrót Donalda Tuska do Platformy "zmieni układ sił na polskiej scenie politycznej". Z kolei wybór Jarosława Kaczyńskiego po raz kolejny na szefa PiS w opinii 25,7 proc. badanych wzmocni tę partię - wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej".
Zobacz wideo

IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej" zapytał respondentów o ocenę potencjalnych skutków politycznych decyzji, które poznaliśmy w miniony weekend. Chodzi rzecz jasna o powrót do krajowej polityki Donalda Tuska oraz ponowny wybór Jarosława Kaczyńskiego na stanowisko prezesa PiS.  Jak napisano, "opinie te są tym ważniejsze, że rywalizację obu polityków obserwujemy od lat (z przerwą na unijną misję byłego szefa PO), a następne wybory jesienią 2023 roku, jeśli odbędą się w wyznaczonym czasie, będą prawdopodobnie ostatnią szansą na konfrontację ich osobowości i pomysłów na Polskę".

W ocenie 45,8 proc. respondentów powrót Tuska do Platformy "zmieni układ sił na polskiej scenie politycznej". Z sondażu wynika, że "nawet 27 proc. obecnego elektoratu Zjednoczonej Prawicy jest o tym przekonanych". "Wśród wyborców opozycji taki pogląd wyraża aż 65 proc. pytanych przez IBRiS. Można więc zapewne samą zmianę oceniać różnie może być ona dobra lub zła, ale dość szerokie jest przekonanie o tym, że zmiana nastąpi" - wskazano w gazecie.

"Ciekawe jest to, że w perspektywę zmiany układu politycznego przez Tuska bardziej wierzą kobiety (55 proc.) niż mężczyźni (38 proc.)" - czytamy w "Rz".

Kolejne pytanie dotyczyło tego, co wydarzyło się na kongresie PiS. Czy wybór Jarosława Kaczyńskiego po raz kolejny na szefa PiS wzmocni czy osłabi tę partię? zapytało IBRiS respondentów.

"Niespełna 26 proc. badanych uważa, że ten wybór wzmocni rządzącą partię. 23,5 proc., że osłabi. Największa jednak grupa 39,2 proc. uważa, że wszystko zostanie po staremu, czyli że ponowny wybór Jarosława Kaczyńskiego nie będzie miał wpływu na zmianę kondycji partii" - wynika z badania.

"Rz" ocenia, że "i w tym pytaniu, w jeszcze większym stopniu niż przy pytaniu o Donalda Tuska, istotne są preferencje partyjne: 62 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy wierzy, że prezes wzmocni swoją partię, i tylko nieco ponad 11 proc. zwolenników opozycji". "Za to w możliwość osłabienia PiS przez prezesa jest w stanie uwierzyć zaledwie 1 proc. wyborców tej partii i 22 proc. wyborców opozycji. Poziom wiary w zdolności wzmacniające przywódcy PiS nie różni się w tym pytaniu u kobiet i mężczyzn, choć nieco więcej kobiet (42 proc.) niż mężczyzn (37 proc.) uważa, że ponowny wybór niczego nie zmieni" - podano.

Badanie CATI przeprowadzono w dniach 5-6 lipca na 1100 osobowej grupie respondentów.

Powrót Tuska i wzrost notowań PO

Jak pokazał pierwszy opublikowany po powrocie Donalda Tuska sondaż poparcia dla partii politycznych, wejście do gry byłego premiera przełożyło się na większą sympatię do PO.

Według opublikowanego wczoraj (7 lipca) badania United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM, Platforma Obywatelska wyprzedziła Polskę 2050 Szymona Hołowni i wróciła na drugie miejsce - za Zjednoczoną Prawicą.

DOSTĘP PREMIUM