Wybór RPO. Sejm zdecydował, kto będzie następcą Adama Bodnara

Sejm powołał prof. Marcina Wiącka na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Za jego kandydaturą głosowało 380 posłów, przeciw było 3, wstrzymało się 43. Teraz na ten wybór musi zgodzić się jeszcze Senat.
Zobacz wideo

Prof. Marcin Wiącek został wybrany przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Teraz na powołanie go na ten urząd musi zgodzić się Senat.

Wiącek był jedynym kandydatem na nowego RPO, został zgłoszony przez klub Koalicja Polska - PSL, UED, Konserwatyści; klub Lewicy; klub Prawo i Sprawiedliwość oraz koła: Polska 2050 i Polskie Sprawy.

To już szósta próba wyboru następcy obecnego RPO Adama Bodnara. RPO powołuje Sejm za zgodą Senatu. Prof. Marcin Wiącek był już kandydatem na RPO podczas poprzedniej, piątej próby powołania Rzecznika, ale nie  poparli go posłowie Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji. Partia rządząca wystawiła wówczas swoją kandydatkę na RPO - senator niezależną Lidię Staroń - którą ostatecznie w Senacie odrzuciła opozycja.

Na początku lipca PiS nieoczekiwanie przychyliło się do poparcia kandydatury prof. Marcina Wiącka. - Po przegranej z panią Staroń powiedział, że takie są reguły demokracji. Uznajemy, że zachował się z klasą. Liczymy, że będzie jakiś wiceprzewodniczący, który będzie jeszcze bliższy nam niż prof. Wiącek - powiedział wtedy wicemarszałek Sejmu z PiS Ryszard Terlecki.

Wybór RPO jest konieczny, ponieważ już we wrześniu zeszłego roku upłynęła pięcioletnia kadencja Adama Bodnara. W połowie kwietnia Trybunał Konstytucyjny kierowany przez Julię Przyłębską orzekł, że artykuł ustawy, który pozwala pełnić RPO swoją funkcję po upływie kadencji, jeżeli nie został wybrany następca, jest niezgodny z konstytucją. Tym samym Adam Bodnar musi opuścić stanowisko w ciągu trzech miesięcy.

Wiącek: Chcę być niezależnym adwokatem Polaków

We wtorek prof. Marcin Wiącek przedstawił swoje plany w przypadku objęcia urzędu RPO, odpowiadał też na pytania posłów. - Będę korzystał ze swoich kompetencji w taki sposób, aby Polki i Polacy, a także cudzoziemcy podlegający polskiej jurysdykcji, byli przekonani, że w Biurze RPO posiadają niezależnego adwokata swoich spraw - zapewnił.

- Jeśli zostanę powołany na urząd RPO, to na pierwszym etapie mojej służby publicznej podejmę następujące działania: zwrócę się do komendanta głównego policji z prośbą o spotkanie w sprawie standardów zabezpieczania zgromadzeń, zwłaszcza w kwestii zatrzymań podczas pokojowych demonstracji, przygotuję kompleksowy raport dotyczący problemów prawnych, jakie w wielu sferach życia społecznego i gospodarczego spowodowała pandemia koronawirusa, obejmę szczegółowym monitoringiem problematykę deficytu pomocy społecznej udzielanej osobom z niepełnosprawnościami, ludziom w kryzysie bezdomności i seniorom, włączając w to zadanie wszystkie organizacje społeczne, które funkcjonują w obszarze tych problemów - zapowiedział Wiącek.

Marcin Wiącek (ur. 1982 r.) jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, doktorem habilitowanym nauk prawnych i kierownikiem Zakładu Praw Człowieka na Wydziale Prawa i Administracji UW. Specjalizuje się w prawie konstytucyjnym i prawach człowieka.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM