Furgonetki antyaborcyjne. Wiceminister sprawiedliwości chce unieważnienia uchwały radnych w stolicy

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski sprzeciwia się uchwale warszawskich radnych dotyczącej furgonetek antyaborcyjnych. "Złożyłem do wojewody mazowieckiego wniosek o unieważnienie" - przekazał.
Zobacz wideo

Uchwałę "zakazującą poruszania się niektórymi rodzajami pojazdów" - chodzi m.in o furgonetki propagujące treści homofobiczne i antyaborcyjne - warszawscy radni zatwierdzili podczas czwartkowej sesji rady miasta. Projekt takiej uchwały zgłosiła i poparła KO. Według radnych PiS, uchwała jest niezgodna z prawem.

Za przyjęciem uchwały głosowało w czwartek 41 radnych, przeciwko było 18. Zakaz wejdzie w życie w ciągu pięciu dni po publikacji w Dzienniku Urzędowym, chyba że uchwałę uchyli wojewoda.

"Uchwała jawnie ogranicza wyrażone w art. 54 konstytucji prawo do wyrażania własnych poglądów. Nie ma zgody na autorytarne zapędy i kneblowanie ust tym, którzy chcą chronić życie bezbronnych. W związku z tym złożyłem wniosek do wojewody mazowieckiego o unieważnienie tej uchwały" - poinformował wiceminister Romanowski w piątek po południu na Twitterze.

Jak jednocześnie ocenił, "Koalicja Obywatelska wciąż atakuje rząd pod pretekstem ograniczania wolności, podczas gdy jej radni w Warszawie dali pokaz neomarksistowskiej cenzury wprowadzając zakaz publicznego wyrażania poglądów pro-life". "Wojewoda powinien uchylić tę skandaliczną uchwałę" - podkreślił Romanowski.

Jak uzasadniano, zgłaszając projekt uchwały "obecne przepisy prawa są niewystarczające, a Warszawa to miasto dla wszystkich, to otwarta nowoczesna stolica państwa demokratycznego". Radni KO wskazywali w kontekście tej uchwały na jeżdżenie po ulicach stolicy furgonetek propagujących treści homofobiczne i antyaborcyjne.

Radni PiS skrytykowali ten projekt, a radny Wiktor Klimiuk stwierdził, że ten nie ma on sensu i jest niezgodny z prawem, na co wskazuje m.in. opinia prawna z ratusza. "To jawne naruszenie konstytucji i ustawy o samorządzie gminnym co zresztą wytykają również miejscy prawnicy" - pisał zaś w czwartek inny z wiceministrów sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

"Nie" dla drastycznych treści

W piątkowym Poranku TOK FM gościła Dorota Łoboda, warszawska radna KO i jedna z inicjatorek uchwały zakazującej poruszania się antyaborcyjnym furgonetkom. - Drastyczne treści nie powinny być publikowane w przestrzeni publicznej - przekonywała. 

Radna przyznała jednocześnie, że ma świadomość, iż uchwałę prawdopodobnie uchyli wojewoda mazowiecki (z PiS) Konstanty Radziwiłł. - Dlatego jesteśmy gotowi na walkę w sądzie, żeby wyegzekwować przestrzeganie tych przepisów - zapowiedziała.

DOSTĘP PREMIUM