Kukiz stawia warunek. Jeśli PiS go spełni, to lider Kukiz'15 zrobi wszystko, by "pomóc im w dalszym" rządzeniu

W przypadku, gdy PiS wpisze do swojego programu wyborczego zmianę ordynacji wyborczej na model mieszany, wtedy będę robił wszystko, by pomóc Prawu i Sprawiedliwości przy dalszym sprawowaniu władzy - zapowiedział Paweł Kukiz, którego współpracujące z PiS koło liczy czterech posłów.
Zobacz wideo

Paweł Kukiz miesiąc temu - podczas wspólnego wystąpienia z Jarosławem Kaczyńskim, gdy ogłoszono oficjalnie współpracę między Kukiz'15 a PiS, mówił, że "to jeden z najważniejszych dni" w jego życiu. Od tamtej pory chwali już rządzących nie raz, ale też przekonywał, że jego poparcie nie jest bezwarunkowe.

- Jeśli w tej kadencji Sejmu będzie ustawa antysitwowa, antykorupcyjna, sędziowie pokoju, dzień referendalny w samorządach, to w przypadku, gdy PiS wpisze do swojego programu wyborczego zmianę ordynacji wyborczej na model mieszany, by połowa posłów wybierana była w jednomandatowych okręgach wyborczych, a połowa z list partyjnych, to wtedy oczywiście będę robił wszystko, by pomóc Prawu i Sprawiedliwości przy dalszym sprawowaniu władzy - stwierdził dziś Kukiz, pytany przez "Rzeczpospolitą", czy jest w stanie bardziej jeszcze wzmocnić współpracę z PiS i na przykład kandydować w przyszłych wyborach z listy partii rządzącej.

Podkreślił, że przyszedł do Sejmu "po postulaty". - Ubolewam, że inne partie nie były aż tak otwarte na te postulaty Kukiz'15 - dodał.

Na początku lipca wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, pytany czy PiS razem z liderem Kukiz'15 planuje znowelizować ordynację wyborczą, odparł: "Nie wykluczam zmiany ordynacji wyborczej, bo wiem, że Pawłowi Kukizowi na tym zależy; ale dziś też niczego nie przesądzam".

O pracę nad zmianami w ordynacji wyborczej pytany był też pod koniec czerwca wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS). - Nam by odpowiadały pewne reformy ordynacji, ale w tej sytuacji, jaka jest, z taką większością, jaką mamy, nie będziemy się porywać na duże reformy czy duże zmiany - powiedział wicemarszałek.

DOSTĘP PREMIUM