PiS szykuje się do odbudowy Pałacu Saskiego. Padają konkretne kwoty. Wymowny wpis Mariana Banasia

PiS z prezydentem Dudą szykują się do odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie. W tym celu ma powstać nawet specjalna spółka, w której pensję mają sięgać nawet 28. tysięcy zł miesięcznie. Na kontrolę tej inwestycji - sądząc po wpisie na Twitterze- ostrzy sobie już zęby szef Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś.
Zobacz wideo

W ubiegłym tygodniu prezydent przekazał marszałek Sejmu Elżbiecie Witek projekt ustawy o odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej.

Jak poinformował Onet, koszt realizacji całej inwestycji na przestrzeni 10 lat wyniesie ponad 2 mld złotych. Odbudowę Pałacu Saskiego ma nadzorować specjalna spółka, w której pensję mają sięgać nawet 28 tysięcy zł miesięcznie.

- To rzeczywiście dużo, ale żeby znaleźć dobrych, sprawnych menedżerów, trzeba im zapłacić – ocenił w Polsat News Marek Suski, poseł PiS. Dodał, że "ze wszystkich kryzysów gospodarczych najlepiej wychodzić inwestycjami, czyli stymulowaniem miejsc pracy i pobudzaniem gospodarki".

Do słów Suskiego odniósł się na Twitterze Marian Banaś. "Ktoś to musi sprawdzić ;)" - napisał szef Najwyższej Izby Kontroli.

Odbudowa Pałacu Saskiego

W zamierzeniu Pałac Saski ma stać się przestrzenią instytucji i inicjatyw kulturalnych. Z kolei kamienice przy ulicy Królewskiej są rozważane jako przyszła siedziba Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Natomiast Pałac Brühla - jako siedziba Senatu.

Pałac Saski, który wzniesiono w wyniku rozbudowy XVII-wiecznego pałacu Jana Andrzeja Morsztyna, był wielokrotnie przebudowywany w kolejnych wiekach. W okresie II Rzeczypospolitej był siedzibą Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a sąsiedni Pałac Brühla był siedzibą MSZ. Po zniszczeniu Pałacu Saskiego przez Niemców pod koniec grudnia 1944 r. jedynym śladem po nim pozostał fragment trzech środkowych arkad, w których znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza - symboliczna mogiła upamiętniająca bezimiennych żołnierzy poległych w obronie Polski, miejsce obchodów najważniejszych świąt państwowych.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM