"Zmieniłem zdanie". Marek Martynowski ponownie szefem senackiego klubu PiS

- Po rozmowie z prezesem Jarosławem Kaczyński zmieniłem zdanie - powiedział PAP senator PiS Marek Martynowski, który tydzień temu informował, że rezygnuje z funkcji szefa klubu senackiej części Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz wideo

Martynowski, informując w ubiegłym tygodniu o rezygnacji z funkcji szefa senackiego klubu PiS, podkreślił, że ma ona związek z wyborem Krzysztofa Sobolewskiego na Sekretarza Generalnego PiS; stało się to podczas kongresu partii, który odbył się na początku miesiąca.

Właśnie podczas kongresu PiS przyjęto uchwałę, która przewiduje, że współmałżonkowie, dzieci, rodzeństwo oraz rodzice posłów i senatorów PiS nie mogą zasiadać w radach nadzorczych państwowych spółek. Zakaz dotyczy też zatrudniania w spółkach SP członków najbliższej rodziny posłów i senatorów PiS. W uchwale zaznaczono, że zakazy nie obejmują osób, które zostały "zatrudnione/pracują w strukturach spółek Skarbu Państwa ze względu na swoje kompetencje, doświadczenie zawodowe i jednocześnie doszło do nadzwyczajnej sytuacji życiowej".

Żona Krzysztofa Sobolewskiego, Sylwia Sobolewska - jak informowały wielokrotnie media - zasiadała w kilku radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa.

"Walka z nepotyzmem w naszych szeregach (patrz: niedzielny wybór sekretarza generalnego) skutkuje moją rezygnacją z funkcji szefa klubu PiS w Senacie i wiceprzewodniczącego KP PiS" - napisał w ubiegłym tygodniu w mediach społecznościowych Martynowski.

"Wierzę prezesowi"

Jednak w piątek stwierdził, że zmienił zdanie po rozmowie z Jarosławem Kaczyńskim. - Uzyskałem zapewnienie, że jeżeli chodzi o pana Sekretarza Generalnego, to się to ma zmienić. O szczegóły nie dopytywałem, czy to będzie zmiana z żoną, czy z nim (Sobolewskim - PAP) bezpośrednio, ale wierzę prezesowi, że tak będzie. W związku z tym zmieniłem swoją decyzję - mówił PAP Martynowski. Jak zaznaczył, nie stawiał warunków, aby doszło do zmiany na stanowisku Sekretarza Generalnego.

W ostatnich dniach - zapytany o to na Twitterze - Sobolewski przekazał, że jego żona nie zasiada już w żadnej radzie nadzorczej. Także wicerzecznik PiS Radosław Fogiel poinformował, że przez żonę Sobolewskiego zostały złożone rezygnacje z zasiadania w radach nadzorczych i stało się to jeszcze przed przyjęciem uchwały sanacyjnej w sobotę.

DOSTĘP PREMIUM