Tusk w Gdańsku wzywa Kaczyńskiego do konfrontacji na "ubitej ziemi": Nie bój się, wyjdź z jaskini

Lider PO Donald Tusk na wiecu w Gdańsku wyzwał Jarosława Kaczyńskiego do konfrontacji na ubitej ziemi i zapowiedział, że będzie bronił 500 plus przed marszałek Elżbietą Witek.
 

Wystąpienie lidera Platformy Donalda Tuska, które rozpoczęło się o godz. 17 na Długim Targu w Gdańsku, to część letniej akcji wyjazdowej PO i Koalicji Obywatelskiej pod hasłem "Kierunek Przyszłość". W zeszłym tygodniu Tusk przebywał z rodziną na urlopie w Chorwacji, który – jak przyznał w piątek w TVN24 – skrócił ze względu na sytuację w kraju po wyrokach unijnego Trybunału Sprawiedliwości i polskiego Trybunału Konstytucyjnego dotyczących Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Tusk o "ruskim ładzie"

Tusk porównywał dzisiejszą sytuację w Polsce do czasów Solidarności i walki o niepodległość. Porównał "zło" wykonaniu PiS-u do ówczesnego "zła" w wykonaniu władz socjalistycznych.

Wspominał, że w czasach PRL nie było religii w szkołach, a w całej jego szkole podstawowej tylko jedno dziecko nie chodziło na religię.- Im wystarczyło sześć lat, żeby młodzi ludzie, młodzi Polacy powiedzieli +nie - z taką partią polityczną, w którą oni zamienili Kościół nie chcemy mieć nic wspólnegoą - stwierdził Tusk.

- Też to nam ukradli. Nie tylko prawdę, nie tylko nasze marzenia o tym, żeby Polska stała się pełnoprawnym silnym członkiem wspólnoty zachodniej, ale ukradli też wierzącym to, co dla wierzącego tak ważne, czyli autentyczny, prawdziwy Kościół. Upodlili instytucję, która chroniła polską niepodległość, też naszą moralność i solidarność. Dzisiaj zrobili z tego przybudówkę swoje władzy, swojej partii. Tego też nigdy im nie zapomnimy - zapewnił Tusk.

- Co takiego "stoi w gardle" PiS-owi, że sprzeciwia się UE? Oni uważają, że suwerenność to wyłączność panowania nad ludźmi - mówił Tusk. 

- Otwórzcie szerzej oczy. To nie są żarty. Odwróciliśmy się plecami od Ukrainy. Sytuacja na Białorusi to „polityczne złoto" w PR Morawieckiego - mówił. Odniósł się też do relacji ze Stanami Zjednoczonymi: Symbol obecnych relacji ze Stanami Zjednoczonymi to ciężki wysiłek naszego Prezydenta, by zrobić sobie fotkę z Prezydentem USA między toaletą a windą.

 - "Ruski ład" -Tusk stwierdził, że tak nazwała to co robi PiS kobieta, którą przypadkowo spotkał, jego sąsiadka w Sopocie.

- PiS-owska władza chce panować nad ludźmi, ale nie panuje nad problemami. Nie jest w stanie rozwiązać żadnego problemu - też powiedział. 

Przypomniał o projekcie "Piątki dla zwierząt:, z którego nic nie wyszło. - PiS kocha zwierzęta? Jedyne, co zostanie w pamięci z ich miłości do zwierząt to polityk PiS-u ciągnący wiernego psa za samochodem. Zaciągnął go na śmierć - mówił lider PO w Gdańsku. 

Tusk broni 500 plus i wzywa Kaczyńskiego do konfrontacji

- Marszałek Witek właśnie podzieliła naród na tych, którzy mają prawo i na tych, którzy nie mają prawa brać 500 plus. Nie przypuszczałem, że jednym z moich pierwszych zadań po powrocie będzie obrona 500 plus przed marszałek Witek - odniósł się również do ostatnich wypowiedzi marszałek Sejmu, która zdenerwowana krzyczała, że jak komuś się PiS nie podoba, to nie powinien brać tego, co PiS "daje". 

- Panie Kaczyński, wyjdź z tej swojej jaskini, stań ze mną twarzą w twarz wymienić się argumentami. Nie bój się. Zostaw biednych ludzi w spokoju - zakończył były premier. 

Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej kontra TSUE

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał w czwartek, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE. Dzień wcześniej TSUE zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która rozpoczęła działalność na mocy zmian w ustawie o SN z 2017 r. Również w środę Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis Traktatu o UE, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z Konstytucją RP. 

TOK FM PREMIUM