Telegram. To tu publikowano maile Dworczyka. Czym jest Telegram i kto za nim stoi?

Telegram - ta nazwa przez kilka tygodni nie schodziła z czołówek polskich portali internetowych i serwisów informacyjnych. Bo to właśnie na tym komunikatorze publikowany maile Michała Dworczyka, które wyciekły zj ego skrzynki. Telegram - co to jest, kto go stworzył i do kogo należy?

SPIS TREŚCI. Z tego artykułu dowiesz się:

  •       Telegram – co to jest?
  •       Kto stworzył Telegram?
  •       Do kogo należy Telegram?
  •       Jak działa Telegram?

Ostatnie miesiące obfitują w skandale związane z wyciekiem poufnych wiadomości polityków i przejmowaniem ich kont w mediach społecznościowych. Wystarczy wspomnieć, że między październikiem 2020 i styczniem 2021 roku przestępcy mieli dostęp do kont wielu polityków PiS m.in. Marka Suskiego, Marleny Maląg czy Iwony Michałek.

Póki co najpoważniejszy atak hakerski dotknął szefa KPRM Michała Dworczyka. Jego korespondencja z prywatnej skrzynki mailowej, zawierająca także poufne informacje o charakterze państwowym, trafiła na ogólnodostępny kanał "Poufna Rozmowa" w komunikatorze Telegram. Chociaż po interwencji rządu kanał już raz zniknął z Internetu, to niedługo później odrodził się w nowej formie i treść e-maili Dworczyka znów trafiła do szerokiej publiki.

Czym jest Telegram?

W związku z tymi wydarzeniami wiele osób zainteresowało się samym komunikatorem. Telegram, obok Signala i WhatsAppa, należy do najpopularniejszych prywatnych, darmowych komunikatorów internetowych. Za jego pośrednictwem użytkownicy mogą wysyłać m.in. wiadomości tekstowe, zdjęcia, filmy czy nagrania głosowe. Podobnie jak dwa pozostałe komunikatory, Telegram wykorzystuje tzw. szyfrowanie end-to-end, co w dużym skrócie oznacza, że wiadomości są szyfrowane przez nadawcę i strona trzecia (np. dostawca Internetu) nie ma możliwości ich odszyfrowania i przechowuje je w postaci zaszyfrowanej.

Eksperci zwracają jednak uwagę, że autorski protokół szyfrujący Telegrama nie został sprawdzony jako niezawodny i bezpieczny, a więc należy do niego podchodzić ostrożnie.

Kto stworzył i do kogo należy komunikator Telegram?

Telegram działa od 2013 roku, a w styczniu 2021 roku przekroczył 500 milionów aktywnych użytkowników. Jest najpopularniejszą aplikacją społecznościową w Rosji, Brazylii, Malezji i jedną z popularniejszych w Indiach. Już wcześniej komunikator był wykorzystywany ze względów politycznych, ponieważ liberalne podejście firmy do przesyłanych treści i brak współpracy ze służbami sprawiły, że korzystały z niego siły opozycyjne w wielu krajach.

Na Telegramie porozumiewali się m.in. mieszkańcy Hongkongu w trakcie protestów czy przeciwnicy Wladimira Putina. Telegram ma także drugą stronę, ponieważ z tych samych powodów wykorzystują go nie tylko opozycjoniści, ale również przestępcy i organizacje ekstremistyczne na całym świecie.

Kto stworzył i do kogo należy komunikator Telegram? Jego założycielem jest Pawieł Durow, nazywany niekiedy rosyjskim Markiem Zuckerbergiem, ponieważ stworzył on także konkurencyjną wobec Facebooka platformę VKontakte. O Durowie zrobiło się szczególnie głośno, gdy odmówił współpracy z rosyjskimi służbami i nie upublicznił danych m.in. Aleksieja Nawalnego, który miał korzystać właśnie z VKontakte. Nie trwało więc długo zanim dotknęły go represje ze strony zwolenników Putina, którzy po licznych naciskach otrzymali większościowe udziały w firmie i przejęli platformę VKontakte, odwołując Durowa z funkcji dyrektora generalnego. Ostatecznie Durow opuścił Rosję w 2014 roku i uzyskał obywatelstwo Saint Kitts i Nevis.

Durow unika rozgłosu. Nie wiadomo też, ile osób pracuje w Telegramie. W 2020 roku Durow zeznał, że w firmie pracuje od 25 do 30 osób. Wiele nazwisk jednak nie zostało ujawnionych. Powodem ma być - bezpieczeństwo.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM