Klub KO ma nowego szefa. Borys Budka zastąpił na tym stanowisku Cezarego Tomczyka

Były przewodniczący PO, obecnie wiceszef partii Borys Budka został w czwartek wybrany przez aklamację - na wniosek lidera PO Donalda Tuska - szefem klubu Koalicji Obywatelskiej. Wcześniej rezygnację z tej funkcji złożył Cezary Tomczyk.
Zobacz wideo

W Sejmie w czwartek wieczorem zebrał się klub Koalicji Obywatelskiej. W posiedzeniu wziął udział lider PO Donald Tusk. Klub - na wniosek szefa Platformy - dokonał zmiany na funkcji przewodniczącego. Cezarego Tomczyka zastąpił Borys Budka.

- Z satysfakcją przyjąłem decyzję bez jednego głosu sprzeciwu o zmianie - powiedział Tusk dziennikarzom po zakończeniu obrad klubu. Jak dodał, przewiduje też bliską współpracę z Cezarym Tomczykiem, który we wrześniu ma zostać jednym z wiceprzewodniczących, odpowiedzialnym za kampanię wyborczą i prace sztabowe. - To jest dla mnie ważne, ponieważ ten mój powrót to nie jest łatwa sprawa. To wymagało odpowiednich zmian i ustaleń i spotkało się to z pełnym zrozumieniem w Platformie - zaznaczył lider PO.

Tusk zapowiedział też dalsze zmiany we władzach klubu i partii, gdzie miałoby się znaleźć więcej kobiet niż obecnie. - Oczekuję od nowego przewodniczącego - i pomogę mu także w tej sprawie w sensie politycznym - żeby znowu w ciałach przedstawicielskich klubu i Platformy obowiązywał parytet - powiedział były premier.

Stanowisko szefa klubu było warunkiem ustąpienia miejsca Tuskowi

Budka kierował już w tej kadencji klubem parlamentarnym Koalicji Obywatelskiej. Po raz pierwszy wybrany na tę funkcję wybrany został tuż po wyborach parlamentarnych w 2019 r. Rok później, już jako szef Platformy, zrezygnował i nowym przewodniczącym klubu został Cezary Tomczyk, który w wyborach na to stanowisko pokonał posłankę Urszulę Augustyn. Tomczyk to polityk kojarzony z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim.

Borys Budka był przewodniczącym Platformy Obywatelskiej do 3 lipca, kiedy to złożył rezygnację, by mógł go zastąpić Donald Tusk. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że jednym z warunków ustąpienia byłego szefa PO na rzecz Tuska było objęcie przez Budkę właśnie stanowiska szefa klubu KO.

DOSTĘP PREMIUM