Zbigniew Ziobro chce pociągnąć do odpowiedzialności karnej Mariana Banasia. Złożył wniosek o zgodę w Sejmie

Prokurator Generalny wystąpił do marszałek Sejmu z wnioskiem o uchylenie immunitetu prezesowi NIK Marianowi Banasiowi - poinformowała PAP Prokuratur Krajowa. Śledczy chcą postawić mu kilkanaście zarzutów, w tym podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych.
Zobacz wideo

Jak poinformowała PAP prokuratura wystąpienie o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Mariana Banasia zostało skierowane na wniosek Prokuratury Regionalnej w Białymstoku.

Prokurator Generalny wystąpił do marszałek Sejmu z wnioskiem o uchylenie immunitetu prezesowi NIK Marianowi Banasiowi - poinformowała w piątek PAP Prokuratur Krajowa. śledczy chcą postawić mu kilkanaście zarzutów w tym podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych.

Wśród kilkunastu zarzutów, które prokuratura zamierza postawić Banasiowi, jest podanie nieprawdy w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych. Zdaniem prokuratorów Banaś miał zaniżyć w deklaracjach podatkowych za lata 2015-2020 przychody z dzierżawy kamienicy w Krakowie. Według prokuratury naraziło to Skarb Państwa na stratę ponad 50 tys. zł z należnego podatku dochodowego.

Jak informują śledczy, Banaś miał też nakłaniać Dyrektora Administracji Skarbowej w Krakowie do bezprawnego ujawnienia mu informacji na temat prowadzonych w jego sprawie czynności przez Centralne Biuro Antykorupcyjne i kontroli podatkowej.

- Jak wynika z ustaleń prokuratury, Marian Banaś zaniżył wartość posiadanych zasobów finansowych w każdym z 10 oświadczeń majątkowych skontrolowanych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, które składał w okresie od listopada 2015 r. do sierpnia 2019 r. jako szef Służby Celnej, szef Krajowej Administracji Skarbowej, minister finansów i prezes Najwyższej Izby Kontroli. Wysokość zaniżonej kwoty sięgała nawet 550 tys. zł. Ponadto Marian Banaś zataił w oświadczeniach majątkowych inwestycję w dzieło sztuki – rzeźbę włoskiego artysty i dochód osiągnięty z jej sprzedaży. Za podanie nieprawdy w oświadczeniach o stanie majątkowym grozi do pięciu lat pozbawienia wolności - przekazała Prokuratura Krajowa.

Z kolei rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, odnosząc się do wniosku o uchylenie immunitetu Marianowi Banasiowi, powiedział - Ta czynność uzupełnia wszystkie czynności śledcze, które są w tej sprawie prowadzone. Prezes NIK jest również osobą, która ma usłyszeć zarzuty w tym śledztwie.

Zatrzymanie syna Mariana Banasia

Wcześniej CBA poinformowało, że zatrzymało społecznego doradcę prezesa NIK - Jakuba B. Marian Banaś na Twitterze potwierdził, że chodzi o jego syna. "Został dziś zatrzymany (...) gdy w towarzystwie małżonki wracał z urlopu" - napisał szef Najwyższej Izby Kontroli.

TOK FM PREMIUM