Tusk zrobił wrażenie. Dwucyfrowy wzrost poparcia dla KO i potężny spadek notowań Hołowni [SONDAŻ]

Poparcie dla najpopularniejszej partii - PiS - spada, znacząco wzrosły notowania Koalicji Obywatelskiej - wynika z sondażu IBRiS opublikowanego przez Onet. Trzecie miejsce w zestawieniu zajmuje Polska 2050, ale poparcie dla ugrupowania Szymona Hołowni znacząco się zmniejszyło.
Zobacz wideo

W najnowszym sondażu przygotowanym przez IBRiS pierwsze miejsce zajmuje Prawo i Sprawiedliwość. Na partię Jarosława Kaczyńskiego chce głosować 33,6 proc. badanych. To niemal identyczny wynik, jak w poprzednim badaniu - miesiąc temu.

Na drugim miejscu znalazła się KO, która w ciągu czterech tygodni odnotowała dwucyfrowy wzrost notowań.A ostatni miesiąc przyniósł radykalną zmianę na szczycie tworzącej KO Platformy Obywatelskiej, do władzy powrócił Donald Tusk. Koalicję Obywatelską obecnie popiera 26,2 proc. pytanych, to o 10,1 pkt proc. więcej niż pod koniec czerwca. Wzrost notowań KO oznacza, że - jak informuje Onet - "przewaga PiS nad drugim ugrupowaniem zmniejszyła się o ponad połowę: z 15,6 pkt proc. do 7,4 pkt proc.".

Trzecie miejsce zajmuje Polska 2050. Ugrupowanie Szymona Hołowni znacząco straciło: obecnie chce na nie głosować 10,9 proc. badanych o 7 pkt proc. mniej niż pod koniec czerwca. Na czwartym miejscu - Lewica, na którą chce głosować 7,1 proc. pytanych (o 1,2 pkt proc. w stosunku do badania sprzed miesiąca), na piątym miejscu znalazła się Konfederacja, z poparciem na poziomie  5,4 proc. głosów. Konfederaci zanotowali w ciągu miesiąca znaczący spadek poparcia - aż o 3,9 pkt proc. Ostatnim ugrupowaniem, które znalazłoby się w Sejmie, jest PSL-Koalicja Polska. Na ludowców chce głosować 5 proc. badanych.

Sondaż przeprowadził Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS 24-25 lipca. Badanie zrealizowano metodą telefoniczną, a także za pomocą standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo na próbie 1100 osób.

 

DOSTĘP PREMIUM