PiS ma plan, gdyby brakło poparcia w Sejmie dla "lex TVN". Ten manewr już kilka razy przećwiczył

Wprowadzenie w życie zmian wymierzonych w TVN wydaje się priorytetem Prawa i Sprawiedliwości. Partia Jarosława Kaczyńskiego szuka poparcia dla swojego pomysłu, bo sprzeciw posłów z Porozumienia Gowina komplikuje plan. Jak informuje Wirtualna Polska, jest już nawet gotowy plan B, gdyby sejmowej większości nie udało się zebrać.
Zobacz wideo

Jesteśmy po pierwszym czytaniu projektu posłów PiS ws. nowelizacji ustawy o KRRiT, zgodnie z którą firmy spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogłyby kontrolować tylko 49 proc. procent udziałów w polskich mediach. Projekt bezpośrednio uderza w TVN, którego właścicielem jest amerykański koncern.

Zmianom sprzeciwiają się posłowie Porozumienia Jarosława Gowina, więc PiS-owi potrzebne są głosy np. Konfederacji, by kontrowersyjną nowelizację przepchnąć przez Sejm.

Partia rządząca zabezpiecza się na wszystkie okoliczności, więc - jak informuje Wirtualna Polska - ma już pomysł,  jak wybrnąć z kłopotów, gdyby nie udało się uchwalić "lex TVN". Wtedy PiS ma się zwrócić do Trybunału Konstytucyjnego, którym kieruje Julia Przyłębska, o stwierdzenie niezgodności obecnie obowiązujących przepisów koncesyjnych z Konstytucją RP.  "Ten scenariusz jest bardzo poważnie rozważany w naszym obozie" - powiedzieli WP politycy PiS. Według portalu wniosek do Trybunału Konstytucyjnego jest już przygotowany.

TK, którym kieruje Julia Przyłębska już kilkukrotnie wykorzystywany był przez rządzących do "rozwiązywania" kłopotliwych spraw. Na przykład w słynnym sporze polskich władz z KE o Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego.

Po tym, jak Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że powołana przez PiS Izba Dyscyplinarna nie jest sądem w rozumienia obowiązującego w UE prawa, TK orzekł, że wykonywanie środków tymczasowych unijnego trybunału, które dotyczą funkcjonowania sądownictwa w Polsce jest niezgodne z polską konstytucją. Składowi, który wydał to orzeczenie, przewodniczył były poseł PiS oraz były komunistyczny prokurator - Stanisław Piotrowicz.

TOK FM PREMIUM