Stefan Michnik nie żyje. Miał 92 lata

Stefan Michnik zmarł w wieku 92 lat w Gettysburgu. O śmierci brata poinformował w nekrologu zamieszczonym w "Gazecie Wyborczej" naczelny dziennika Adam Michnik.

"Dnia 27 lipca w Gettysburgu zmarł mój Brat" - napisał Adam Michnik. "Mój brat wiele wycierpiał z mojego powodu, ale nie z mojej winy. Żegnam Cię Stefanie" - dodał naczelny "GW".

Stefan Michnik pod koniec lat 40. wstąpił do Polskiej Partii Robotniczej (później zmienionej na Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą). W latach 1951-1953 roku był asesorem w Wojskowym Sądzie Rejonowym w Warszawie, choć studiów prawniczych nigdy nie ukończył. W 1952 roku uzyskał stopień porucznika w Ludowym Wojsku Polskim, w 1956 - awansował na kapitana. Przewodniczył składom sędziowskim, które skazywały żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Pod koniec lat 60. wyjechał do Szwecji, gdzie przebywał praktycznie do końca życia. W 2010 roku Wojskowy Sąd Garnizonowy w Warszawie wydał nakaz aresztowania, który stał się podstawą do wydania europejskiego nakazu aresztowania dla Stefana Michnika. Jednak sąd w Goeteborgu nie zgodził się na wydanie Michnika. Zwracał uwagę na szwedzkie obywatelstwo i na fakt, iż przestępstwa jakie zarzucano Michnikowi uległy przedawnieniu.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM