Prezydent szykuje podwyżki dla wiceministrów i parlamentarzystów? Niektórzy mają zarobić o 6 tys. zł więcej

Spore podwyżki mają dostać wiceministrowie, posłowie i senatorowie. Jarosław Kaczyński przekonał prezydenta Andrzeja Dudę, by niebawem podpisał rozporządzenie w tej sprawie - ustalili dziennikarze Wirtualnej Polski. Z ich wyliczeń wynika, że wiceministrowie mogą miesięcznie zarobić nawet o 6 tys. zł brutto więcej.
Zobacz wideo

Według źródeł Wirtualnej Polski, w połowie czerwca podczas posiedzenia klubu parlamentarnego Jarosław Kaczyński miał obiecać podwyżki dla parlamentarzystów. "Wicepremier przyznał wówczas, że w podwyżce ma pomóc prezydent, w którego kompetencji jest określanie zasad wynagradzania osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe" - czytamy w portalu.

Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta powiedział w czwartek na antenie TVP, że "rozporządzenie prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie podniesienia wynagrodzeń osób publicznych, przede wszystkim podsekretarzy stanu, zostanie podpisane w najbliższych dniach". Jak dodał, podsekretarze stanu mogą liczyć na podwyżkę rzędu 60 proc., a kadra kierownicza - ok. 40 proc. Nie sprecyzował jednak, jakich urzędników miał na myśli, mówiąc o "kadrze kierowniczej".

Na podstawie tej zapowiedzi dziennikarze WP wyliczyli, że wynagrodzenie wiceministrów wzrośnie o 6 tys. zł brutto - do około 16 tys. zł.

"Taka podwyżka poprawi też zasobność portfeli parlamentarzystów, których uposażenie i diety są powiązane z wynagrodzeniami wiceministrów. Dlaczego? Zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora ich uposażenie to 80 proc. wysokości podsekretarza stanu. To oznacza, że posłowie i senatorowie, którzy obecnie mogą liczyć na 8016,70 zł brutto miesięcznie, będą wkrótce otrzymywali około 12 826,60 zł brutto. Pensja marszałków Sejmu i Senatu może zaś wzrosnąć nawet o 9 tys. zł." - czytamy w Wirtualnej Polsce.

DOSTĘP PREMIUM