Wiceministrowie, posłowie i senatorowie zarobią więcej. "Urealnienie wynagrodzeń, które nie zmieniły się od 20 lat"

Prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie o podwyżkach wynagrodzeń podsekretarzy stanu. Zaznaczył, że chodzi o urealnienie wynagrodzeń, które nie wzrosły od ponad 20 lat, a wiceministrowie zarabiali "niewspółmiernie mało". Więcej zarobią również parlamentarzyści, bo ich pensje są uzależnione od wynagrodzeń wiceministrów.

- Podpis pod rozporządzeniem jest. Ustaliliśmy z premierem, że ja wydaję rozporządzenie; niezbędna jest kontrasygnata pana premiera i wszystko zostało dokonane - powiedział prezydent Andrzej Duda w piątek w Polsat News. - Nie było właściwie żadnych wątpliwości, że ludzie, którzy pełnią stanowiska wiceministrów, czyli podsekretarzy stanu, zarabiają niewspółmiernie mało - argumentował Duda. Zauważył też, że "te pensje nie zmieniły się w ciągu ostatnich ponad 20 lat". 

Według prezydenta wynagrodzenie było niewspółmiernie niskie w stosunku do obowiązków i odpowiedzialności, co powodowało odpływ osób z wysokich stanowisk do firm prywatnych. - To była kwestia pewnego urealnienia tych wynagrodzeń - dodał prezydent. Zwrócił uwagę, że wiceministrowie przeprowadzający się z innych stron do Warszawy muszą sami pokryć koszty mieszkania. - To jest sytuacja dramatyczna. Trudno było w ogóle znaleźć kogokolwiek na te stanowiska. U mnie w Pałacu Prezydenckim nie mam dzisiaj ani jednego podsekretarza stanu, dlatego, że to wynagrodzenie było tak niskie - powiedział.

Andrzej Duda przypomniał, że podwyżka dla podsekretarzy stanu była zapisana w nowelizacji ustawy o działach administracji państwowej, którą jako prezydent zawetował w styczniu.  - Przenoszenie podsekretarzy stanu, którzy jednak pełnią funkcję z nadania politycznego, do korpusu służby cywilnej, było ewidentnym złamaniem systemu. Protestowałem przeciwko temu, bo uważałem to za złą praktykę. Uważałem, że trzeba budować rozwiązanie całościowe i że to urealnienie jest potrzebne w szerszym zakresie - powiedział. 

Na podwyżkach skorzystają też parlamentarzyści

Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta powiedział w czwartek na antenie TVP, że "rozporządzenie prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie podniesienia wynagrodzeń osób publicznych, przede wszystkim podsekretarzy stanu, zostanie podpisane w najbliższych dniach". Jak dodał, podsekretarze stanu mogą liczyć na podwyżkę rzędu 60 proc., a kadra kierownicza - ok. 40 proc. Nie sprecyzował jednak, jakich urzędników miał na myśli, mówiąc o "kadrze kierowniczej".

Na podstawie tej zapowiedzi dziennikarze WP wyliczyli, że wynagrodzenie wiceministrów wzrośnie o 6 tys. zł brutto - do około 16 tys. zł.

"Taka podwyżka poprawi też zasobność portfeli parlamentarzystów, których uposażenie i diety są powiązane z wynagrodzeniami wiceministrów. Dlaczego? Zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora ich uposażenie to 80 proc. wysokości podsekretarza stanu. To oznacza, że posłowie i senatorowie, którzy obecnie mogą liczyć na 8016,70 zł brutto miesięcznie, będą wkrótce otrzymywali około 12 826,60 zł brutto. Pensja marszałków Sejmu i Senatu może zaś wzrosnąć nawet o 9 tys. zł." - czytamy w Wirtualnej Polsce.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM