Zdecydowana większość Polek i Polaków przeciwnych podwyżkom dla polityków [SONDAŻ]

Dzięki podpisowi prezydenta Andrzeja Dudy m.in. parlamentarzyści mogą liczyć na podwyżkę pensji. Z opublikowanego przez "Super Express" sondażu wynika, że przeciwko podwyżce jest aż 84 proc. obywatelek i obywateli.
Zobacz wideo

Z sondażu Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu" wynika, że za podwyżkami dla polityków jest 11 proc badanych, 5 proc. nie ma zdania w tej sprawie. 84 proc. pytanych nie popiera tego rozwiązania.

W piątek w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie prezydenta, które wprowadza podwyżki m.in. dla premiera, marszałków Sejmu i Senatu i innych osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie, w tym podsekretarzy stanu (wiceministrów).

Konsekwencją rozporządzenia będzie też podwyżka dla parlamentarzystów, gdyż - zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora - ich uposażenie odpowiada 80 proc. wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu (z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat), ustalonego na podstawie rozporządzenia prezydenta. Premier i marszałkowie będą zarabiać ponad 20 tys. zł miesięcznie, a posłowie i senatorowie zamiast 8016,07 zł, mają otrzymywać ok. 12,5 tys. zł.

Rzecznik PO Jan Grabiec poinformował w TOK FM, że sejmowy klub KO złożył projekt ustawy anulujący rozporządzenie prezydenta w sprawie podwyżek uposażeń dla parlamentarzystów.

W poniedziałek PiS złożyło w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o wynagrodzeniach osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe i pracujących w samorządzie. Zakłada on m.in. wzrost o 40 proc. wynagrodzenia dla prezydenta, wzrost wysokości diet dla radnych o 60 proc. i wzrost wynagrodzenia pracowników samorządowych.

Badanie zrealizowane został przez Instytutu Badań Pollster w dniach 30 lipca-2 sierpnia br. na próbie 1049 dorosłych Polaków.

Posłuchaj:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM