Hołownia ma problem, Polska 2050 z bardzo dużym spadkiem poparcia. A notowania KO rosną [SONDAŻ]

Według nowego badania IBRiS dla "Rzeczpospolitej" PiS może liczyć na 33,6 proc. W porównaniu z podobnym badaniem przeprowadzonym w czerwcu PiS straciło 1,1 pkt. proc. Na drugim miejscu w sondażu znalazła się KO. Duże spadki odnotowały Polska 2050 oraz Konfederacja.
Zobacz wideo

Opublikowany dziś przez "Rz" IBRiS przeprowadził w dniach 31 lipca - 1 sierpnia. Największym poparciem cieszy się Prawo i Sprawiedliwość (33,6 proc.). Partia Jarosława Kaczyńskiego od poprzedniego badania (19-20 czerwca) straciła 1,1 pkt. proc.

Na drugim miejscu w sondażu znalazła się Koalicja Obywatelska, na którą chce głosować 27,3 proc. Gazeta przypomina, że w badaniu przeprowadzonym w czerwcu poparcie dla KO wynosiło zaledwie 13 proc.

Szymon Hołownia w nowym sondażu "Rzeczpospolitej" może liczyć na 11,1 proc. Ponad miesiąc temu ruch Hołowni miał 20,2 proc. poparcia. Na czwartym miejscu znalazła się Lewica, na którą chce głosować 9,1 proc. badanych, to identyczny wynik, jak przed powrotem Donalda Tuska.

"Rzeczpospolita" podaje, że nie zmienia się poparcie dla PSL-Koalicji Polskiej, która zarówno na początku sierpnia, jak i pod koniec czerwca balansuje na granicy progu wyborczego i ma 5 proc. "Ludowcy od kilku miesięcy znajdują się w podobnej pozycji, powrót Donalda Tuska do polskiej polityki przynajmniej w tym badaniu nie miał na ich poparcie wpływu" - czytamy.

Takie samo poparcie, jak PSL, odnotowała Konfederacja, na którą w czerwcu chciało głosować 10,3 proc. badanych. Teraz to ledwie 5 proc. pytanych.

Badanie przeprowadzono metodą CATI 31.07-1.08 2021 r. na grupie 1094 respondentów.

"Wędrujące 6 punktów proc."

Przypomnijmy, że według opublikowanego wczoraj sondażu - United Surveys dla Wirtualnej Polski - PiS popiera 34,2 proc. badanych.

Drugie miejsce należy do Koalicji Obywatelskiej, na którą zagłosowałoby 27,6 proc. ankietowanych. Oznacza to wzrost o 6,3 pkt. proc. w ciągu niecałego miesiąca. Poparcie dla Polski 2050 deklaruje 10 proc. badanych - jest to spadek o 6,5 pkt. proc.

TOK FM PREMIUM