"Lex TVN". Kongresmeni USA piszą w sprawie ustawy PiS. "Niepokojący trend"

Grupa członków Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych wydała w piątek oświadczenie, w którym ostrzega, że przyjęcie w Polsce nowej ustawy o mediach będzie elementem wpisującym się w "niepokojący trend dotyczący niezależnych mediów w Polsce", która spadła na niską pozycję w rankingu wolności mediów.
Zobacz wideo

Po senatorach USA to kolejny list w sprawie "lex TVN" zza Oceanu. "Kongres będzie uważnie przyglądał się temu, jak rozstrzygną się losy nowej ustawy medialnej oraz odnowienia licencji TVN i wzywa polskie władze do zapewnienia, by wolne i niezależne media, a także amerykańskie inwestycje w Polsce były chronione" - napisała we wspólnym oświadczeniu szóstka kongresmenów z komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów.

Wśród sygnatariuszy są przewodniczący komisji Demokrata Gregory Meeks, najwyższy rangą republikański członek komisji Michael McCaul, a także po dwóch innych deputowanych z obu partii: Demokraci - Bill Keating i Gerry Connolly oraz Republikanie - Brian Fitzpatrick i Steve Chabot.

W oświadczeniu politycy stwierdzają, że przyjęcie nowelizacji ustawy medialnej w efekcie wyrzuciłoby z polskiego rynku amerykańską firmę Discovery, będącą "właścicielem TVN24, największego w kraju niezależnego kanału informacyjnego". Utrzymują też, że zgłoszony przez posłów partii rządzącej projekt jest elementem wpisującym się w "niepokojący trend dotyczący niezależnych mediów w Polsce", która od pięciu lat spada w rankingach wolności mediów.

"Od czasu, kiedy ruch Solidarności doprowadził do transformacji Polski z komunistycznej dyktatury w liberalną demokrację, silne, nieustające i ponadpartyjne poparcie dla stosunków USA i Polski opierało się na wspólnym zobowiązaniu do demokratycznych zasad i fundamentalnych swobód dla wszystkich naszych obywateli. Jesteśmy zatem coraz bardziej zaniepokojeni trwającymi atakami na wolną prasę, niezależne sądownictwo i rządy prawa w Polsce" - oświadczyli kongresmeni.

List w obronie TVN wystosowali też byli ministrowie spraw zagranicznych i szefów MON. Jego treść opublikował na Twitterze Grzegorz Schetyna. Podpisali się też pod nim Bronisław Komorowski, Bogdan Klich, Andrzej Olechowski, Janusz Onyszkiewicz, Dariusz Rosati, Tomasz Siemoniak oraz Radosław Sikorski

"Jako ministrowie spraw zagranicznych i obrony narodowej służący w przeszłości Rzeczypospolitej Polskiej i w poczuciu szczególnej odpowiedzialności za Jej bezpieczeństwo wyrażamy najwyższe zaniepokojenia działaniami obozu rządzącego, które zmierzają do osłabienia więzi sojuszniczych ze Stanami Zjednoczonymi" – czytamy w liście.

Planowo posiedzenie Sejmu w sprawie "lex TVN" ma się odbyć w przyszłą środę - 11 sierpnia. Będzie to jednodniowe posiedzenie izby.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM