"Każdy scenariusz jest na stole. Atomowy również". Rzecznik Porozumienia o dalszych losach koalicji

- Chcę przypomnieć, że u podstaw Porozumienia leży wolność, zarówna wolność gospodarcza, jak i osobista, jak i wolność mediów. I mam wrażenie od jakiegoś czasu, że o tym zapomnieliśmy - Jan Strzeżek w TOK FM wyjaśniał tło konfliktu w Zjednoczonej Prawicy.
Zobacz wideo

Przed zdalnym posiedzeniem zarządu Porozumienia, które zacznie się w sobotę o godz. 12, gościem TOK FM był jego rzecznik Jan Strzeżek. - Celem nie jest rozbicie Zjednoczonej Prawicy, celem funkcjonowania w kolacji jest realizowanie tego, co zadeklarowaliśmy - podkreślił w rozmowie z Adamem Ozgą. 

Polityk mówił, że "chce przypomnieć, że u podstaw Porozumienia leży wolność, zarówna wolność gospodarcza, jak i osobista, jak i wolność mediów. - I mam wrażenie od jakiegoś czasu, że o tym zapomnieliśmy. Dowodem jest, że jako obóz proponujemy podwyżkę podatków, na co się nie zgadzamy jako Porozumienie, proponujemy ustawę znaną jak "Lex TVN", polegającą na tym, że jedna z największych stacji w przestrzeni publicznej, przestanie nadawać w naszym kraju. Jako Porozumienie się temu przeciwstawiamy - przekonywał Jan Strzeżek w TOK FM. 

Porozumienie przygotowało w sprawie "Lex TVN" poprawkę, dzięki której zakupienie telewizji byłoby możliwe przez państwa OECD, poprawka jednak na komisji kultury nie została zaakceptowana przez koalicjanta, jak zapowiedział Strzeżek w TOK FM zostanie zgłoszona raz jeszcze. - Jeśli nie zostanie przyjęta przez naszych koalicjantów, zagłosujemy przeciw całej ustawie - dodał też. 

- Chcemy, żeby rynek medialny w Polsce mógł normalnie funkcjonować, a mam wrażenie, że ostatnio wielu polityków przyjęło założenie, że media powinny kibicować poszczególnym środowiskom politycznym. No nie - argumentował stanowisko własnej partii.  

Dziennikarz TOK FM pytał o arytmetykę sejmową w sprawie tego głosowania nad "Lex TVN", czy faktycznie w Sejmie znajdzie się większość dla odrzucenia tej ustawy. - Może zdarzyć się, że część posłów opozycji nie przejdzie i wtedy ta ustawa przejdzie. To będzie duży błąd pod kątem bezpieczeństwa Polski. Głosy administracji amerykańskiej są jednoznacznie negatywne. Amerykanie zdecydowanie swoich interesów potrafią bronić - odpowiedział jego gość, dodając, że "ten projekt uderza w największą inwestycję amerykańską w Polsce".

Co do dalszych losów koalicji, czyli Zjednoczonej Prawicy, stwierdził: - Każdy scenariusz jest na stole. Atomowy również. Znam członków zarządu Porozumienia, którzy mają właśnie taki pogląd na sytuację.

Nie chciał jednak powiedzieć nic więcej, twierdząc, że "do godziny 12 wszystko jest owiane tajemnicą, o godz. 12 zaczniemy dyskusję".

Odniósł się również do kwestii obecności Polski w Unii Europejskiej. - Jako Porozumienie uważamy, ze Unia Europejska jest najlepszym projektem politycznym, w jakim Polska może funkcjonować. Wariantem B poza Unią Europejską jest wyłącznie zwrot w kierunku Moskwy - mówił Jan Strzeżek. 

DOSTĘP PREMIUM