Marian Banaś: Liczę na to, że nie posuną się aż tak daleko, żeby godzić w moje zdrowie czy życie

Cały czas rządzący chcą mnie skłonić, żebym ustąpił ze stanowiska - powiedział prezes NIK Marian Banaś w rozmowie z "Newsweekiem". I dodał: "Liczę na to, że nie posuną się aż tak daleko, żeby godzić w moje zdrowie czy życie".
Zobacz wideo

- Jak nie można wywrzeć presji na człowieka takiego jak ja, żeby się podał do dymisji, to się stosuje działania represyjne wobec jego rodziny. Jeżeli tak sprawne są służby, to ja się pytam: dlaczego do dziś nie ustaliły, kto wysłał maile o rzekomym samobójstwie mojego syna? - powiedział w rozmowie z "Newsweekiem" Marian Banaś, podkreślając, że partia Jarosława Kaczyńskiego robi wszystko, by skłonić go do ustąpienia ze stanowiska.

Tygodnik przypomina, że śledczy chcą postawić kilkanaście zarzutów, w tym podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych, a wniosek w sprawie immunitetu Banasia - nim trafi pod sejmowe obrady - musi zostać zaopiniowany przez komisję regulaminową. Ta ma zaplanowane posiedzenie na 10 sierpnia, ale Banaś zawnioskował o przesunięcie terminu.

W rozmowie z "Newsweekiem" szef NIK przekonywał, że "ma dużą wiedzę na temat różnych nieprawidłowości, które mają miejsce" i może "nią służyć". - Służby to państwo w państwie. Minister Kamiński chciał mieć monopol nad wszystkimi instytucjami śledczymi i decydować, kto tu jest winny, a kto to jest niewinny - podkreślił.

- Liczę na to, że nie posuną się aż tak daleko, żeby godzić w moje zdrowie czy życie. Choć presja, która jest wywierana na mnie i moją rodzinę od dwóch lat, jest absolutnie skandaliczna - dodał Banaś.

Sejmowa komisja ma już jutro, czyli 10 sierpnia, zająć wnioskiem o uchylenie immunitetu prezesowi NIK, którego autorem jest minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Śledczy chcą postawić Marianowi Banasiowi kilkanaście zarzutów, w tym podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych.

DOSTĘP PREMIUM