Polacy bronią TVN. 70 proc. badanych nie chce, by stacja przestała nadawać [SONDAŻ]

70 proc. badanych nie chce, by TVN przestał nadawać. Przeciwnego zdania jest 15 proc. ankietowanych - wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster przeprowadzonego dla "Super Expressu". W całym kraju odbędą się dziś protesty przeciwko "lex TVN", który przygotowali posłowie PiS.
Zobacz wideo

15 proc. nie ma zdania w sprawie przyszłości stacji TVN.  70 proc. badanych nie chce, by TVN przestał nadawać; przeciwnego zdania jest 15 proc. Ankietowanych, w opublikowanym przez "SE" sondażu, zapytano także, czy ich zdaniem "PiS chce zlikwidować TVN".

Na to pytanie twierdząco odpowiedziało 64 proc. badanych, natomiast 13 proc. odpowiedziało przecząco. Z kolei 23 proc. respondentów udzieliło odpowiedzi "nie wiem".

Badanie zrealizowano przez Instytut Badań Pollster w dniach 30 lipca-2 sierpnia 2021 r. na próbie 1049 dorosłych Polaków.

Manifestacje w obronie wolnych mediów

Dziś (10 sierpnia) w blisko 80 miastach i miejscowościach w całym kraju odbędą się demonstracje w obronę wolnych mediów. Organizatorem protestu jest nie tylko KOD, ale również Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Akcja Demokracja, Obywatele RP, Protest z Wykrzyknikiem, Ogólnopolski Strajk Kobiet i Partia Zieloni.

"My, obywatele o rozmaitych poglądach i profesjach, wierni swoim różnym przekonaniom i wyznaniom, pochodzący z wielu środowisk społecznych i zawodowych, z polskich miast, miasteczek i wsi, świadomi, że jedną z najważniejszych podstaw demokratycznego państwa jest istnienie wolnych i niezależnych mediów, zgodnie z art. 54 Konstytucji RP, który głosi, że każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji, w trosce o przyszłość naszej Ojczyzny – stajemy razem – by wyrazić naszą niezgodę i nasz sprzeciw wobec wszelkich działań mających ograniczyć wolność słowa i wolność mediów w Polsce" - piszą organizatorzy.

- Absolutnie wszyscy staną wspólnie w obronie wolnych mediów. To jest podstawa demokratycznego państwa - zapowiadał w TOK FM Jakub Karyś, przewodniczący KOD.

Przypomnijmy, że koncesja dla TVN24 wygasa 26 września. TVN Grupa Discovery wystąpiła o jej przedłużenie na początku 2020 roku.

Projekt złożony przez posłów PiS, który jest po pierwszym czytaniu w Sejmie, przewiduje, że "koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego".

Nowelizacja ustawy o KRRiT szybko została nazwana "lex TVN", bo właścicielem stacji jest amerykański koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM