Projekt "lex TVN" jednak w środę w Sejmie. Prezydium PiS podjęło decyzję

Na środowym posiedzeniu Sejm zajmie się projektem zmian w ustawie medialnej, czyli tzw. "lex TVN"- wynika z informacji zamieszczonych na stronach Sejmu. Głosowania zaplanowano na godz. 15.30. Wcześniej PAP ustaliła, że o kontynuacji prac nad kontrowersyjną nowelizacją zdecydowali politycy PiS podczas posiedzenia Prezydium Komitetu Politycznego tej partii.
Zobacz wideo

Wcześniej szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki poinformował, że Prezydium Komitetu Politycznego PiS będzie we wtorek po południu rozmawiać m.in. o zmianach w tzw. ustawie medialnej i zdecyduje, czy rozpatrywać je na najbliższym posiedzeniu, w środę.

Dopytywany, czy PiS ma wątpliwości co do projektowanej nowelizacji, odpowiedział: "Nie, nie mamy wątpliwości". - Zdecydujemy czy teraz, czy nie - powiedział Terlecki.

Według źródła PAP, na posiedzeniu Prezydium Komitetu Politycznego zapadła decyzja, aby projekt był procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które odbędzie się w środę.

Protesty w cały kraju

We wtorek kilkanaście formacji i stowarzyszeń, m.in. Komitet Obrony Demokracji, Akcja Demokracja, Grand Press Found, Ogólnopolski Strajk Kobiet i środowiska prawnicze organizuje w blisko 80 miastach Polski manifestacje w obronie TVN i niezależności mediów. Ich start zaplanowano na godz. 18. Największa demonstracja spodziewana jest przed Sejmem - uczestniczyć mają w niej m.in. parlamentarzyści głównych sił opozycyjnych.

O co chodzi w "lex TVN"

Projekt PiS nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji zmienia zasady przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Zdaniem wielu dziennikarzy, ekspertów i polityków opozycji projekt jest wymierzony w Grupę TVN, bo wejście w życie zawartych w projekcie przepisów może oznaczać konieczność sprzedaży TVN-u przez amerykański koncern Discovery.

Według projektu, koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może uzyskać podmiot z siedzibą w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że nie jest zależny od osoby zagranicznej spoza EOG. Porozumienie proponuje, by katalog państw, mających dostęp do rynku medialnego w Polsce obejmował państwa należące do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), w tym Stany Zjednoczone.

W sobotę 7 sierpnia zarząd Porozumienia poinformował, że nie poprze zmian podatkowych, zmian w finansowaniu samorządów i zmian w prawie medialnym bez uwzględnienia postulatów ugrupowania i od tego uzależnia pozostanie Porozumienia w Zjednoczonej Prawicy.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM