Porozumienie oficjalnie opuszcza Zjednoczoną Prawicę

To oficjalny koniec rządzącej koalicji. Zarząd Porozumienia zdecydował, że partia opuszcza Zjednoczoną Prawicę, a posłowie klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz wideo

- Decyzją Zarządu Krajowego Porozumienie Jarosława Gowina opuszcza Zjednoczoną Prawicę. Parlamentarzyści Porozumienia odejdą z klubu PiS i utworzą koło parlamentarne - poinformował zastępca rzecznika ugrupowania Jan Strzeżek.

Członek Zarządu Krajowego Porozumienia i szef struktur partii w Warszawie, prof. Lech Jaworski już wcześniej zapewnił w TOK FM, że partia wyjdzie z koalicji rządowej i wiceministrowie zrezygnują ze stanowisk. - Miałem okazję z tymi osobami wczoraj wieczorem rozmawiać i deklarowali taki ruch - mówił. 

Wiceszef MON rezygnuje 

Dymisję ogłosił już wiceszef MON - Marcin Ociepa. - Czynię tak dlatego, że zostałem powołany na tę funkcję w wyniku podpisania umowy koalicyjnej i moja nominacja była wynikiem realizacji jednego z jej zapisów. Jestem wdzięczny ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi, ministrowi obrony narodowej, panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za możliwość pracy i służby Rzeczpospolitej - tłumaczył swoją decyzję. 

Ociepa stwierdził jednak, że "odczuwa osobistą porażkę polityczną". - Nie ma to związku z moją funkcją, tylko rolą, którą odgrywałem na przestrzeni ostatniego roku. Na różnych etapach perturbacji koalicyjnych odgrywałem rolę mediatora. Nie chciałem swoimi wypowiedziami jej uchybić - mówił. Dodał też, że "ma konserwatywne poglądy", a obecny rząd "jest najlepszym możliwym" dla jego ojczyzny. - Wczorajsza dymisja ten etap zamyka. Stąd moja dymisja w geście solidarności z Jarosławem Gowinem - zaznaczył. 

- Osobiście (...) byłem przeciwny ultimatum postawionemu Prawu i Sprawiedliwości, bo uważam, ze należy budować porozumienie i Zjednoczoną Prawicę i w zasadzie mówię wprost, nie wybieram się do żadnego innego projektu politycznego w tej kadencji Sejmu, dlatego że dzisiaj ta inna, to są słowa Jarosława Gowina, inna większość parlamentarna nie jest możliwa - stwierdził były wiceszef MON. 

Dymisje złożyli też wiceministrowie rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek, Andrzej Gut-Mostowy i Grzegorz Piechowiak.

12 posłów Porozumienia

W klubie PiS zasiadało 12 posłów Porozumienia. Poza Jarosławem Gowinem, do klubu należeli - Marcin Ociepa, Antoni Gut-Mostowy, Grzegorz Piechowiak, Wojciech Murdzek, Magdalena Sroka, Michał Wypij, Stanisław Bukowiec, Mieczysław Baszko, Grzegorz Piechowiak i Anna Dąbrowska-Banaszek. Poza tym dwójka posłów tej partii, Andrzej Sośnierz i Monika Pawłowska, nie należała do klubu PiS. Porozumienie ma również dwóch senatorów - Tadeusza Kopca i Józefa Zająca.

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się we wtorek do prezydenta Andrzeja Dudy o odwołanie Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii. Już wtedy sam Gowin mówił, że taka decyzja PiS to "faktyczny koniec Zjednoczonej Prawicy".

DOSTĘP PREMIUM