PiS przegrywa głosowania w Sejmie. Będą przyspieszone wybory? "Może być w PiS taka pokusa"

- Z każdym miesiącem cena kupowania głosów posłów będzie coraz wyższa. Trzeba będzie wchodzić w coraz brudniejsze sojusze. PiS będzie tylko tracić. Dlatego może się okazać, że ponowne wybory zostaną mocno przyspieszone - mówiła w TOK FM Kataryna.
Zobacz wideo

Wielki szok w Sejmie. Posłowie przegłosowali w środę po południu, na wniosek klubu Koalicji Polskiej – PSL, odroczenie obrad Sejmu do września. Wcześniej Prawo i Sprawiedliwość przegrało kilka głosowań – opozycji udało się uzupełnić porządek obrad o kilka punktów, m.in. o informację rządu nt. organizacji Narodowego Programu Szczepień czy Krajowego Planu Odbudowy. Posłowie mieli głosować w środę nowelę ustawy o radiofonii i telewizji, nazywanej w mediach "lex TVN", bo uderza ona we właściciela tej stacji, amerykańską grupę medialną Discovery. W tej sytuacji głośno zaczęto mówić, że Prawo i Sprawiedliwość – po odejściu z koalicji Porozumienia Jarosława Gowina – straciło większość w Sejmie.

Zdaniem Katarzyny Sadło, znanej szerzej jako blogerka Kataryna, PiS może długo nie wytrzymać w takiej arytmetyce parlamentarnej. – Może się okazać, że partia Kaczyńskiego będzie chciała przyspieszyć wybory, żeby móc wykorzystać w kampanii wyborczej obietnice z "Polskiego Ładu". W normalnym trybie, czyli w 2023 roku, część z tych postulatów będzie niezrealizowana, część tak, a może się okazać, że niektóre nigdy nie miały być zrealizowane. Wtedy będzie można powiedzieć: "sprawdzam" – mówiła gościni TOK FM.

Stąd wśród polityków PiS może być pokusa, żeby przeprowadzić wybory jak najwcześniej. – Bo tymi obietnicami łatwo będzie grać w kampanii. Będzie można zwalić winę na Gowina za rozpad koalicji, że uniemożliwiono PiS dokończenie tej rewolucji godnościowej – oceniła blogerka.

Jej zdaniem trwanie PiS w Sejmie bez większości może być dla tej partii bardzo niekorzystne. -  Z każdym miesiącem ceny kupowania głosów posłów będzie coraz wyższa. Trzeba będzie wchodzić w coraz brudniejsze sojusze. PiS będzie tylko tracić. Dlatego może się okazać, że ponowne wybory zostaną mocno przyspieszone. Ale może władza będzie trwać? Trudno nadążyć za Jarosławem Kaczyńskim. Podobno w partii niektórzy nie mają pojęcia, o co mu chodzi – podsumowała Kataryna.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM