Gowin poprze wniosek o odwołanie Witek. "Taką decyzję będę rekomendował władzom Porozumienia"

Jarosław Gowin zapowiedział, że poprze wniosek opozycji o odwołanie marszałek Sejmu Elżbiety Witek. To pokłosie wczorajszej decyzji Witek o reasumpcji głosowania, które najpierw PiS przegrał, a powtórzone - wygrał. - Nie wiem, czy złamała prawo, ale na pewno złamała dobre obyczaje - komentował były wicepremier w rozmowie z Onetem.
Zobacz wideo

Do głosowania w sprawie "lex TVN" doszło wczoraj dzięki powtórce głosowania dotyczącego odroczenia do września obrad Sejmu. Pierwsze głosowanie w tej sprawie koalicja PiS i Solidarnej Polski przegrała, zabrakło głosów posłów z Kukiz'15. Więc marszałek Elżbieta Witek zarządziła przerwę, zwołała Konwent Seniorów, a następnie zarządziła reasumpcję głosowania.

To głosowanie poszło po myśli rządzących, Kukiz'15 głosował razem z PiS i SP - w efekcie obrad nie odroczono. Wieczorem sejmowa większość zagłosowała za kontrowersyjną nowelizacją ustawy o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji.

Koalicja Obywatelska twierdzi, że Marszałek Sejmu naruszyła art. 231 Kodeksu karnego, który mówi o niedopełnieniu obowiązków lub przekroczeniu uprawnień przez funkcjonariusza publicznego. Borys Budka zapowiedział, że kluby KO, Lewicy i PSL złożą wniosek o odwołanie Elżbiety Witek. Marszałek Sejmu swoją decyzję tłumaczyła "uzasadnionymi wątpliwościami i dodała, że  w sprawie wniosku o reasumpcję konsultowała się z "pięcioma prawnikami".

Poparcie wniosku o odwołanie Witek zapowiedział  Jarosław Gowin. - Taką decyzję będę rekomendował władzom Porozumienia - powiedział w programie "Onet Rano." - Nie wiem, czy złamała prawo, ale na pewno złamała dobre obyczaje - komentował. Dodał też, że to, co wydarzyło się wczoraj w Sejmie, jest "aktem hańby".

TOK FM PREMIUM