"Bezczelnością jest twierdzenie, że Polska jest cokolwiek winna". Prezydent podpisał ustawę o odbudowie Pałacu Saskiego

Bezczelnością jest twierdzenie, że Polska jest komukolwiek cokolwiek winna w związku z II wojną światową. Nie my ją rozpętaliśmy, nie my uczyniliśmy szkody. Byliśmy jej ofiarą - powiedział prezydent Andrzej Duda po podpisaniu ustawy o odbudowie Pałacu Saskiego.

Prezydent Andrzej Duda podpisał w niedzielę ustawę o odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. Uroczystość odbyła się w niedzielę w Pałacu Prezydenckim.

Jak podkreślił prezydent Andrzej Duda, "Polska i Polacy byli ofiarą II wojny światowej". - Dzisiaj odbudowujemy Pałac Saski i musimy go zwrócić Warszawie i Polsce. Ale nic nikomu innemu nie musimy dzisiaj zwracać. I nikomu innemu nic nie jesteśmy winni. To nam są winni ogromne pieniądze za straty, które ponieśliśmy w czasie II wojny światowej, cały nasz naród, a także nasze miasta i wioski. To jest to, co cały czas jest niezrealizowane - zaznaczył.

Dodał, że "bezczelnością jest twierdzenie, że my, Polacy i Polska jest komukolwiek cokolwiek winna w związku z II wojną światową". - Nie my ją rozpętaliśmy, nie my uczyniliśmy szkody, byliśmy jej ofiarą - powiedział Duda.

Napięcie w stosunkach polsko-izraelskich

Kontekstem dla tych słów jest prawdopodobnie napięcie, jakie powstało w relacjach polsko-izraelskich, po podpisaniu przez prezydenta Dudę nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego. Zmienia ona przepisy nakazujące uznawanie decyzji administracyjnej za nieważną z powodu "rażącego naruszenia prawa" - bez względu na fakt, jak dawno ją wydano. Zapisy noweli oznaczają m.in., że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie wszczęcie postępowania w celu jej zakwestionowania, np. w sprawie odebranego przed laty mienia.

W sobotę na podpisanie Kpa przez prezydenta ostro zareagował izraelski minister spraw zagranicznych Jair Lapid. - Poleciłem charge d’affaires naszej ambasady w Warszawie, aby natychmiast wrócił do Izraela na konsultacje, na czas nieokreślony - poinformował Lapid. Dodał, że "nowy ambasador Izraela w Polsce, który miał wyjechać do Warszawy, na razie pozostanie w Izraelu". Jak podała agencja Reutera, minister zasugerował ponadto, aby ambasador Polski w Izraelu przedłużył sobie wakacje i nie wracał do kraju urzędowania.

Izraelowi natychmiast odpowiedziało w oświadczeniu polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych: "MSZ RP negatywnie ocenia postępowanie MSZ Izraela i bezpodstawną decyzję o obniżeniu rangi dyplomatycznej reprezentacji w Warszawie. Kroki podjęte przez Izrael bardzo poważnie szkodzą naszym relacjom. Rząd RP podejmie odpowiednie działania polityczne i dyplomatyczne, mając na uwadze zasadę symetrii obowiązującą w stosunkach dwustronnych.

Pałac za 2,4 mld zł

Odbudowa Pałacu Saskiego ma być częścią upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości obchodzonej w 2018 r. Inwestycja ma pochłonąć około 2,4 mld zł. Będzie prowadzić ją powołana spółka celowa. 

Projekt specustawy w tej sprawie przygotował specjalny zespół powołany w Kancelarii Prezydenta. W zamierzeniu Pałac Saski ma stać się przestrzenią instytucji i inicjatyw kulturalnych. Z kolei zrekonstruowane kamienice przy ulicy Królewskiej są rozważane jako przyszła siedziba Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, a Pałac Brühla - jako siedziba Senatu.

TOK FM PREMIUM