Donald Tusk wyprzedził Kaczyńskiego w rankingu zaufania. Złe notowania Witek i Kukiza [SONDAŻ]

Liderami zestawienia polityków, którym najbardziej ufamy, niezmiennie są Andrzej Duda, Mateusz Morawiecki i Rafał Trzaskowski. Według najnowszego sondażu IBRiS-u dla Onetu znaczącego skoku dokonał Donald Tusk, który wyprzedza Jarosława Kaczyńskiego.
Zobacz wideo

Politykiem, któremu Polki i Polacy ufają najbardziej, jest Andrzej Duda (42,6 proc. badanych, -0,1 pkt proc. w porównaniu rankingu lipcowego). Za prezydentem - Mateusz Morawiecki, któremu ufa 40,3 proc. badanych. Na trzecim miejscu znalazł się prezydent Warszawy - Rafał Trzaskowski, który cieszy się zaufaniem 38,9 proc. respondentów (-0,6 pkt proc.).

Na czwartym miejscu - ta pozycja od kilku miesięcy nie zmienia się - uplasował się Szymon Hołownia (36,6 proc. badanych, -0,2 pkt proc.). Za plecami lidera Polski 2050 znalazł się Władysław Kosiniak-Kamysz z zaufaniem na poziomie 32,7 proc. (-4,3 pkt proc.).

"Awans zaliczył nowy szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, któremu w lipcu ufa 32,4 proc. badanych (+1,1 pkt proc.). W najnowszym rankingu zaufania wyprzedził wicepremiera i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który w tym miesiącu zdobył 27,6 proc. pozytywnych opinii, co oznacza spadek o 6,9 pkt proc. Między Tuskiem a Kaczyńskim znalazł się jeszcze marszałek Senatu Tomasz Grodzki z wynikiem 28,4 proc. zaufania (+4 pkt proc.)" - informuje Onet.

Na ostatnim miejscu znalazł się Paweł Kukiz, ale piosenkarz i polityk ostatni raz był w nim uwzględniony w kwietniu. Wtedy cieszył się zaufaniem 17,3 proc. badanych - od tego czasu stracił 3,8 pkt proc.

Ziobro, Kukiz i Gowin - im nie ufamy najbardziej

W rankingu braku zaufania liderem po raz kolejny znalazł się Zbigniew Ziobro. Liderowi Solidarnej Polski, ministrowi sprawiedliwości-prokuratorowi generalnemu nie ufa aż 63,5 proc. respondentów. Za nim znalazł się Paweł Kukiz (59,2 proc. nieufności) oraz Jarosław Gowin (58,9 proc. nieufności).

Największy wzrost ocen negatywnych zanotowała w sierpniu marszałek Sejmu Elżbieta Witek - z 35,7 do 47,4 proc. (wzrost o 11,7 pkt proc.). W minionych kilku tygodniach Witek zasłynęła z pokrzykiwania na krytyków PiS podczas spotkania w Otyniu oraz słynnej reasumpcji głosowania, dzięki której PiS mógł doprowadzić w minioną środę do głosowania ws. "lex TVN".

Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w dniach 13-14 sierpnia na próbie 1,1 tys. osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

 

TOK FM PREMIUM