Dworczyk: 2 samoloty wojskowe są w drodze do Afganistanu. Na liście do ewakuacji jest ok. 100 osób

Dwa polskie samoloty wojskowe są w drodze do Afganistanu. Trzeci wystartuje wkrótce - poinformował w Polsat News szef KPRM Michał Dworczyk.
Zobacz wideo

Jak poinformował Michał Dworczyk, na liście osób do ewakuacji jest "około 100 osób, które współpracowały z Polskim Kontyngentem Wojskowym".  - W Afganistanie sytuacja jest niestabilna. Amerykanie kontrolują tereny wokół lotniska, ale zorganizowanie załadunku do samolotów, które pojawią się w Kabulu, jest dużym wyzwaniem - mówił w Polsat News szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

- Dwa polskie samoloty wojskowe są w drodze do Afganistanu. Trzeci wystartuje wkrótce - dodał. Dworczyk podkreślił, że akcja ewakuacja Afgańczyków współpracujących z Polakami była prowadzona w czerwcu, ale obecnie - po przejęciu kontroli nad całym krajem przez talibów - na wyjazd decydują się osoby, które wcześniej nie brały tego pod uwagę.

Szef KPRM powiedział, że na polecenie premiera akcję ewakuacji koordynuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a od logistycznej strony wzięły je na siebie polskie siły zbrojne i Ministerstwo Obrony Narodowej. Dworczyk zdementował pogłoski, że to on miał być odpowiedzialny za ewakuację Afganistanu.

Wczoraj po południu premier Mateusz Morawiecki poinformował: "Na moje polecenie wkrótce wylatuje pierwszy samolot do Afganistanu, który posłuży do ewakuacji osób wymagających naszej opieki. Operacja ta jest przygotowywana od wczoraj".

 O pomoc dla Afgańczyków, którzy przez lata współpracowali z polskim wojskiem apelowali byli ministrowie obrony, spraw zagranicznych oraz b. ambasador RP w Afganistanie Piotr Łukasiewicz.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM