Będzie nowe świadczenie na drugie i trzecie dziecko. "Ważny krok we wzmocnieniu polskiej rodziny"

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu skierujemy do procedowania projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym - poinformował premier Mateusz Morawiecki. - Dzięki temu programowi wykonamy ważny krok w kierunku umocnienia polskich rodzin - podkreślił.
Zobacz wideo

Nowe świadczenie PiS obiecał podczas prezentacji "Polskiego Ładu.". Dziś Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd przyjął projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym.

- Nowoczesne państwo, państwo opiekuńcze, państwo, które opiera się o dbałość o godność człowieka, musi przede wszystkim dbać o rodziny. Stąd jest ten program, stąd rodzinny kapitał opiekuńczy. Tak, jak obiecaliśmy w "Polskim Ładzie", przyjmujemy dzisiaj na Radzie Ministrów i na najbliższym posiedzeniu Sejmu skierujemy tę ustawę już do przeprocedowania przez naszych parlamentarzystów - powiedział premier.

Jak stwierdził, głęboko wierzy w to, że "dzięki temu programowi wykonamy ważny krok w kierunku umocnienia polskich rodzin i wartości, jaką są dzieci, które pojawiają się w tych rodzinach". - Tej wartości, bez której w przyszłości nie byłoby narodu polskiego, a więc musimy o nie dbać, chuchać, dmuchać na nie i tak długo jak będzie rząd Prawa i Sprawiedliwości, tak długo te wszystkie programy, które skonstruowaliśmy, stworzyliśmy, zbudowaliśmy system finansowy na ich sfinansowanie, tak długo one będą utrzymywane i będziemy rozwijali kolejne - podkreślił szef rządu.

Jak mówił, oponenci polityczni PiS "bardzo często rodziny, z kilkorgiem dzieci w szczególności, uznają za coś nietypowego". - Niektórzy nawet nazywają bardzo brzydko takie rodziny rodzinami patologicznymi. Ja się kompletnie, absolutnie z taką opinią nie zgadzam. To są rodziny, które dają największy wkład do naszego społeczeństwa, wychowując dzieci, które przecież tworzą przyszłość naszego narodu. Są dla nas największym skarbem i dlatego te rodziny będziemy wspierać, wierząc, że to jest także i dla nich wielka radość, a nie jak mówi± niektórzy udręka - zaznaczył premier.

Nowe świadczenie ma być wypłacane od 2022 r. na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 36. miesiąca życia w maksymalnej łącznej wysokości 12 tys. zł na dziecko.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM