Paweł Kukiz: W moim interesie jest dalsze sprawowanie władzy przez PiS

Będę głosował za odrzuceniem senackiego weta w sprawie "lex TVN" - deklaruje Paweł Kukiz w wywiadzie opublikowanym w "Rzeczpospolitej". Lider Kukiz'15 stwierdził też, że w interesie jego "niezmiennych od 2015 roku postulatów" jest "dalsze sprawowanie władzy przez PiS.
Zobacz wideo

"Rzeczpospolita" zapytała Pawła Kukiza, czy ustawa o KRRiT zostanie przyjęta. - Nie wiem, czy będzie większość do odrzucenia senackiego weta, a i sam prezydent może ją zawetować – odpowiedział. - Ja będę głosował zgodnie ze swoimi postulatami z 2015 r. Jednym z tych postulatów była dekoncentracja mediów na intencję przyszłej ich repolonizacji. Dla mnie niedopuszczalne jest, by ponad 49 proc. udziałów mogła posiadać jakaś amerykańska korporacja. Jedną z kluczowych przeszkód przy mojej pomocy dla PiS przy głosowaniu tej ustawy był dla mnie brak zapisów, które uniemożliwią spółkom Skarbu Państwa wykup akcji mediów prywatnych – dodał.

- Na szczęście została ona usunięta dzięki przyjęciu naszej poprawki wykluczającej taką możliwość i mogłem zagłosować zgodnie z sumieniem za tą ustawą, która nie jest skierowana przeciw wolności w mediach, lecz przeciw kapitałowi spoza EOG - stwierdził Kukiz.

Pytany, co skłoniło go do zmiany zdania w sprawie głosowania nad przełożeniem obrad Sejmu, odparł, że się pomylił. - Zawsze podczas głosowań istnieje praktyka, że jest jeden prowadzący głosowania i tym prowadzącym był Jarosław Sachajko. Wcisnął zielony guzik, a ja razem z nim. Nie jestem politycznym samobójcą i nie głosowałbym za przełożeniem obrad Sejmu o blisko miesiąc, dając prezesowi Kaczyńskiemu czas na możliwość prawdziwego kupienia trzech posłów, których PiS-owi brakuje. To osłabiłoby moją pozycję i z moich postulatów wyszłyby nici. Nie potrzebowałby mnie już do niczego. Nie miałbym możliwości wynegocjowania moich ustaw – powiedział lider Kukiz'15.

- W moim interesie – a konkretnie w interesie naszych postulatów, niezmiennych od 2015 r., jest dalsze sprawowanie władzy przez PiS, bo jedynie ten rząd i jego trudna dziś sytuacja daje mi nadzieję na ich uchwalenie – dodał.

TOK FM PREMIUM