Małopolscy radni posłuchali abp. Jędraszewskiego i uchwały anty-LGBT nie uchylili
Za pozostaniem przy obecnie obowiązującym dokumencie głosowało 23 radnych, przede wszystkim z PiS. Za uchyleniem uchwały było 14 radnych opozycyjnej PO.
W uchwalonym w 2019 roku dokumencie napisano, że "sejmik województwa małopolskiego wyraża zdecydowany sprzeciw wobec pojawiających się w sferze publicznej działań zorientowanych na promowanie ideologii ruchów LGBT, której cele naruszają podstawowe prawa i wolności zagwarantowane w aktach prawa międzynarodowego, kwestionują wartości chronione w polskiej konstytucji, a także ingerują w porządek społeczny". Radni deklarowali "wsparcie dla rodziny opartej na tradycyjnych wartościach oraz obronę systemu oświaty przed propagandą LGBT zagrażającą prawidłowemu rozwojowi młodego pokolenia".
Ojciec prezydenta Dudy: To są środki, które się nam należą
Głosowanie ws. uchwały przesunięto z wtorku. Wtedy to przewodniczący sejmiku - Jan Duda, ojciec prezydenta Andrzeja Dudy mówił m.in.: "Jaką to zbrodnię popełnił Sejmik Województwa Małopolskiego w dniu 29 kwietnia 2019 roku, że teraz musimy być pozbawieni należnych nam środków, bo to są środki, które się nam należą. To nie jest jakaś jałmużna".
O to, by nie uchylać uchwały, apelował do radnych metropolita krakowski - arcybiskup Marek Jędraszewski. - Wolności nie kupuje się za pieniądze - mówił.
Onet poinformował, że z radnymi z PiS spotkała się też była premier Beata Szydło i min. Andrzej Adamczyk. Oni także namawiali radnych, by nie ugięli się przed oczekiwaniami KE.
Warto przypomnieć, jak minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro zareagował, gdy kilka gmin, które przyjęły uchwały anty-LGBT pozbawione zostały pieniędzy z unijnego programu "Partnerstwo miast". Ziobro zaoferował im wtedy środki z... Funduszy Sprawiedliwości.
-
Marsz Miliona Serc zadedykowano pani Joannie, ale nikt jej nie zaprosił. "Moja historia została wykorzystana"
-
Nagły zwrot Niemiec. "Traktują Ukrainę jako zasób"
-
Spór o religię w lubelskim liceum. "Mamy się tłumaczyć?". Rodzice oburzeni, dyrekcja dementuje
-
Mniejsze parówki, cieńszy papier toaletowy. Trwa masowe mydlenie oczu konsumentom
-
Wypadek na A1. Łódzka policja wydała oświadczenie: Kierowcą nie był funkcjonariusz ani jego syn
- Szef dyplomacji UE odwiedził Odessę. "Będziemy z Ukrainą tak długo, jak będzie trzeba"
- Twitter, czyli "syndrom Szymborskiej-Gołoty". Prof. Matczak o "igrzyskowości polityki" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- Wybory na Słowacji. Kolejki w Bratysławie. Kilka skarg na naruszenie ciszy wyborczej
- Orlen dba o nastroje wyborców, prezes Glapiński melduje prezesowi wykonanie zadania. A po wyborach "choćby potop"
- Samochód to tutaj zbędny luksus? "Nie wszyscy chcemy być Nowym Jorkiem". "Tu jest bajka"