Niezastąpiony jak Czarnek. Minister ma nową posadę, będzie nadzorował rozwój reaktorów jądrowych

Minister Przemysław Czarnek został członkiem rady do spraw rozwoju technologii wysokotemperaturowych reaktorów atomowych chłodzonych gazem. Jak poinformował serwis Money.pl, pełni tam funkcję wiceprzewodniczącego.
Zobacz wideo

Rada podlega Ministerstwu Klimatu i Środowiska. Jej wiceprzewodniczącym jest szef tego resortu Michał Kurtyka. Wiceprzewodniczącym - Przemysław Czarnek, a sekretarzem Aleksander Nawrat - ekspert w Biurze Ministra w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. 

Wśród pozostałych członków znajdują się m.in. reprezentant Ministerstwa Edukacji i Nauki,  Narodowego Centrum Badań Jądrowych czy Polskiej Agencji Kosmicznej.

Jak czytamy w zarządzeniu ministerstwa, rada ma za zadanie monitorować rozwój technologii wysokotemperaturowych reaktorów chłodzonych gazem, wyznaczać jej nowe kierunki oraz opracowywać rekomendacje w zakresie promowania tejże technologii.

Jak przypomina Money.pl, rządy PiS od 2016 roku przeznaczają miliony złotych na przygotowanie koncepcji budowy w Polsce reaktora atomowego o wysokiej sprawności i mocy. Jeszcze w 2018 roku podawano, że koszt zaprojektowania pierwszego takiego reaktora oszacowano na 500 mln zł, a budowy - na 2 mld zł netto.

"Kilka miesięcy temu Narodowe Centrum Badań Jądrowych dostało od resortów Czarnka i Kurtyki ponad 60 mln zł na projekt podstawowy reaktora na wstępnym poziomie szczegółowości" - czytamy w portalu.

Czarnek na "ideologię ekologizmu" się nie zgadza

To nie pierwsza wspólna inicjatywa Czarnka i Kurtyki. Kilka dni temu ich ministerstwa podpisały list intencyjny dotyczący współpracy na rzecz edukacji ekologicznej i klimatycznej. Szef MEiN podkreślał jednak, że "nie zgadza się na jakąkolwiek ideologię ekologizmu, polegającą na humanizacji roślin i zwierząt, i animalizacji człowieka". - Tego na pewno w podstawach programowych nie będzie - zapewniał.

Przemysław Czarnek jest ministrem edukacji i nauki od 2020 roku. Z wykształcenia jest prawnikiem, wykłada na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jego działania i słowa - na przykład o osobach LGBT - często budzą kontrowersje. W lipcu opozycja próbowała odwołać go ze stanowiska, składając wniosek o wotum nieufności. Nie udało się go jednak przyjąć w Sejmie, a Czarnek dalej jest ministrem

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM