Zbigniew Ziobro: Ataki na reformę sądownictwa to element wojny hybrydowej ze strony UE

Jeśli największe ugrupowanie prawicy da zielone światło do tego, by móc realizować ustawy, które od czterech lat zalegają w szufladach Ministerstwa Sprawiedliwości, przyjmę to tylko i wyłącznie z zadowoleniem - powiedział szef tego resortu Zbigniew Ziobro, pytany o kontynuację reformy sądownictwa.
Zobacz wideo

O to, kiedy i czego możemy się spodziewać, jeśli chodzi o reformę sądownictwa, Ziobro pytany był na antenie Poranka Rozgłośni Katolickich Siódma 9.

Minister odparł, że jeśli chodzi o reformę w wymiarze ustrojowo-administracyjnym, to ona "de facto" została zatrzymana w 2017 r. Jak wskazał, wpływ na to miało weto prezydenta Andrzeja Dudy wobec dwóch ustaw - o KRS i Sądzie Najwyższym - a następnie decyzja premiera Mateusza Morawieckiego o tym, że będzie prowadził negocjacje z Unią Europejską. Jak mówił, skutkowały one "koniecznością zablokowania dalszych zmian w sądownictwie".

Podkreślił, że próba porozumienia się z UE "spełzła na niczym", ponieważ Unia "zamiast szukać porozumienia, tylko pozorowała jego chęć i podejmowała kolejne działania wymierzone w polskie państwo". - Więc jeśli rzeczywiście dojdzie do zmiany sytuacji politycznej w tym sensie, że największe ugrupowanie da zielone światło, że ustawy, które od czterech lat zalegają w szufladach Ministerstwa Sprawiedliwości, będzie można uruchomić, ja to przyjmę tylko i wyłącznie z zadowoleniem, że będziemy mogli wreszcie zrobić to, co obiecaliśmy - powiedział minister.

Wojna hybrydowa przeciw Polsce?

Zdaniem szefa MS ze strony UE mamy do czynienia z wojną hybrydową wymierzoną w polski system prawny. - Co nam mówi Unia Europejska? Że Polakom nie wolno, poprzez wybory demokratyczne, wpływać na realne zmiany w sądownictwie - mówił. Wyraził również nadzieję, że jeśli reforma sądownictwa zostanie przeprowadzona, to będzie to reforma "daleko idącą, która niekoniecznej będzie cieszyć eurokratów, którzy chcieliby ograniczyć polską suwerenność".

Pytany, czy rozmawiał już o tym z wicepremierem, szefem PiS Jarosławem Kaczyńskim, Ziobro odparł, że ta rozmowa jest dopiero przed nimi. - Mówię o rozwiązaniach przyszłych, które ewentualnie wyłonią się z tych rozmów - powiedział minister.

DOSTĘP PREMIUM