Rząd bez Kaczyńskiego, Dworczyka i Kamińskiego? Onet ujawnia kulisy wrześniowej rekonstrukcji

Z ustaleń Onetu wynika, że podczas wrześniowej rekonstrukcji rządu może dojść do dużych zmian. Sensacją może być dymisja szefa KPRM Michała Dworczyka, którego ma bronić już wyłącznie premier. Poza tym stanowiska mogą stracić ministrowie klimatu i rolnictwa, a Janusz Cieszyński walczy o posadę ministra cyfryzacji. Z rządu, według informacji dziennikarzy, może odejść także Jarosław Kaczyński.
Zobacz wideo

"Zasadniczy wniosek jest taki, że za planowanymi dymisjami i awansami kryją się gigantyczne napięcia między rozmaitymi frakcjami i grupami interesów w obozie władzy" - czytamy w Onecie. Jak podaje portal, wrzesień ma przynieść szereg zmian w rządzie. Wymieniona zostanie część ministrów i wiceministrów. Powstaną też nowe resorty

Dziennikarza ustalili, że podczas wrześniowej rekonstrukcji z rządu może odejść Jarosław Kaczyński, który obecnie jest wicepremierem do spraw bezpieczeństwa. Z kolei do posady ministra rozwoju przymierzany jest Marcin Ociepa. Jego awans ma być nagrodą za to, że porzucił Jarosława Gowina i wybrał PiS. 

"Niespodzianką jest powrót Ministerstwa Sportu, które PiS zlikwidowało niespełna rok temu. Eksperyment z przeniesieniem sportu pod nadzór ministra kultury Piotra Glińskiego został w PiS uznany za klapę" - czytamy dalej. 

Ministrem mógłby zostać również Janusz Cieszyński, były wiceminister zdrowia, o którym głośno było przez operację zakupu respiratorów od handlarza bronią. Cieszyński walczy o przywrócenie resortu cyfryzacji, który miałby objąć. 

Rząd bez Dworczyka?

Jednak jednym z najbardziej sensacyjnych kandydatów do dymisji ma być szef KPRM Michał Dworczyk, najbliższy współpracownik premiera. Jak podaje Onet, jego dymisja ma być efektem "afery mailowej", czyli wycieku służbowych maili z prywatnej skrzynki szefa kancelarii. "Sytuacja Dworczyka jest trudna, bo praktycznie nikt w partii poza premierem go nie broni" - czytamy. 

Stanowiska mają stracić ministrowie rolnictwa i klimatu. Do tego pierwszego politycy PiS, według ustaleń Onetu, mają szereg zarzutów. "Politycy PiS zajmujący się wsią ostro go atakują w partyjnych rozgrywkach. Słychać zarzuty, że nie potrafi rozmawiać z rolnikami, przez co triumfy święci podburzający wieś szef AgroUnii Michał Kołodziejczak" - podaje portal. 

Pewna wydaje się także dymisja ministra klimatu Michała Kurtyki - ma to być konsekwencja błędów, które doprowadziły do konfliktu z Czechami o kopalnię w Turowie. Nową szefową tego resortu, według ustaleń dziennikarzy, ma zostać Anna Moskwa.

Zmian w rządzie może być więcej, bo w plotkach o dymisjach pojawiają się nawet nazwiska ministrów, których dotąd PiS konsekwentnie bronił. Dla przykładu - źródła Onetu twierdzą, że na Nowogrodzkiej dyskutowana jest dymisja szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego. Jak słyszymy na jego odwołanie ma naciskać od dłuższego czasu grupa ważnych polityków PiS, która twierdzi, że szef MSWiA nie panuje nad tym co dzieje się w policji" - czytamy w Onecie. 

DOSTĘP PREMIUM