Stan wyjątkowy w części Podlasia i Lubelszczyzny? Rząd już ma projekt w tej sprawie

Rząd we wtorek zajmie się projektem uchwały o skierowaniu do prezydenta Andrzeja Dudy wniosku o wprowadzenie stanu wyjątkowego na obszarze części województw podlaskiego i lubelskiego. Źródło w rządzie, do którego dotarła Polska Agencja Prasowa, potwierdziło, że chodzi o sytuację na granicy z Białorusią.
Zobacz wideo

Projekt uchwały Rady Ministrów o skierowaniu do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o wprowadzenie stanu wyjątkowego na obszarze części województw podlaskiego oraz lubelskiego znalazł się w porządku wtorkowych obrad rządu. Wnioskodawcą jest MSWiA. Posiedzenie rozpoczęło się o godz. 11. Według PAP, inicjatywa rządu ma związek z sytuacją na granicy z Białorusią.

Polska, Litwa, Łotwa i Estonia zarzucają Białorusi zorganizowanie przerzutu imigrantów na ich terytorium w ramach tzw. wojny hybrydowej. We wspólnym oświadczeniu premierzy Polski i krajów bałtyckich ocenili, że kryzys na granicach z Białorusią został zaplanowany i systematycznie zorganizowany przez reżim Aleksandra Łukaszenki. Wezwali też władze białoruskie do zaprzestania działań prowadzących do eskalacji napięć.

Komisarz Unii Europejskiej ds. migracji Ylva Johansson oświadczyła w piątek, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej nie jest kwestią migracji, ale częścią agresji Łukaszenki na Polskę, Litwę i Łotwę w celu destabilizacji UE. Służby prasowe Komisji Europejskiej przekazały PAP, że jest to też stanowisko Unii Europejskiej, które było wyrażane wcześniej przez ministrów spraw zagranicznych państw UE.

DOSTĘP PREMIUM