Duda do rodziców: Jako prezydent RP zachęcam państwa do tego, żeby dzieci zaszczepić

Zachęcam państwa, żeby zaszczepić dzieci - mówił prezydent Andrzej Duda do rodziców podczas inauguracji roku szkolnego w szkole im. Papieża Jana Pawła II w Kruszewie. Zastrzegł, że chce też, aby mieli oni "zapewnione prawo do podjęcia tej decyzji odpowiedzialnie, jako rodzice".
Zobacz wideo

Prezydent Duda często zabiera ostatnio głos w sprawie szczepień. Zaledwie dwa dni temu kategorycznie stwierdził, że jest przeciwnikiem obowiązkowych szczepień, bo decyzja w tej sprawie powinna należeć do rodziców. Jak wyjaśnił w rozmowie z Polsatem, decyzja o obowiązkowym szczepieniu mogłaby spowodować "niepokoje społeczne".

O szczepieniach mówił też dziś, podczas inauguracji nowego roku szkolnego. - Jako prezydent RP zachęcam państwa do tego, żeby dzieci zaszczepić, ale chcę także, żeby państwo mieli zapewnione prawo do podjęcia tej decyzji - odpowiedzialnie, jako rodzice - stwierdził Andrzej Duda w szkole im. Papieża Jana Pawła II w Kruszewie nieopodal Grójca.

Prezydent zapewnił, że szczepienie jest skutecznym zabezpieczeniem przed ciężkim przebiegiem COVID-19.

Prezydent Duda i szczepienia

Przypomnijmy, że prezydent Duda niechętnie się szczepi. Jak wyznał w czasie ubiegłorocznej kampanii wyborczej, nie zaszczepił się nigdy przeciwko grypie. - Miałem oczywiście różne szczepienia jako dziecko i później jako dorosły chłopak, ale na grypę się nigdy nie szczepiłem i nie chcę się szczepić - mówił.

W grudniu, gdy w Polsce mieliśmy za sobą dwie fale epidemii koronawirusa prezydent Duda zapowiedział, że przeciwko COVID-19 się zaszczepi, jednak nie był do tego entuzjastycznie nastawiony. - Ja w ogóle nie jestem zwolennikiem, jeżeli ktoś operuje igłą w okolicach moich ramion, przedramion czy jakiejkolwiek części ciała. Taka jest prawda i wszyscy, którzy pobierali ode mnie krew, wiedzą o tym - tłumaczył w rozmowie z Polsat News.

DOSTĘP PREMIUM