Zjednoczona Prawica z większym poparciem, ale to za mało do samodzielnych rządów. Konfederacja pomoże?

Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do Sejmu, to na Zjednoczoną Prawicę głos oddałoby 37,1 proc. respondentów, na Koalicję Obywatelską - 25 proc., a 9 proc. zagłosowałoby na Lewicę - wynika z sondażu United Surveys dla "DGP" i RMF FM.
Zobacz wideo

"Dziennik Gazeta Prawna" najnowszy sondaż zestawił z badaniem z początku wakacji. "PiS umacnia się na prowadzeniu (37,1 proc.). Poparcie dla partii wzrosło o 4 pkt proc." - informuje gazeta. Na drugim miejscu, po powrocie Donalda Tuska na fotel szefa Platformy Obywatelskiej, umocniła swoją pozycję Koalicja Obywatelska (25 proc.). Jak podkreśla dziennik, od początku lipca poparcie dla niej wzrosło o 6 pkt proc.

"DGP" zauważa, że cenę za wzrost poparcia dla Koalicji Obywatelskiej zapłaciła Polska 2050 Szymona Hołowni, której w tym samym czasie poparcie spadło z 16 proc. do 8,4 proc. Na trzecim miejscu pojawiła się Lewica ze wzrostem notowań o ok. 1 pkt proc. do 9 proc. Z kolei Konfederacja uzyskała poparcie na poziomie 8,1 proc. Najnowszy sondaż pokazuje, że PSL Koalicja Polska nie przekroczyłaby wyborczego progu ma w nim 4,5 proc.

"Sondaż, a także przygotowany na jego podstawie rozkład mandatów poselskich, pokazuje, że to, czy PSL znajdzie się w Sejmie, czy nie, może przesądzić o tym, kto będzie rządził. Według tych szacunków bez PSL większość miałyby PiS i Konfederacja łącznie 250 głosów, podczas gdy reszta opozycji 210" - informuje "DGP".

Sondaż United Surveys dla Dziennika Gazety Prawnej, Dziennik.pl, RMF FM i rmf24.pl wykonany został 27 sierpnia br. na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

 

DOSTĘP PREMIUM