Luka w "lex TVN". Telewizja może trafić w ręce Skarbu Państwa

"Wbrew zapewnieniom PiS grupa TVN może trafić w ręce Skarbu Państwa" - informuje "Rzeczpospolita", powołując się na opinię Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej.
Zobacz wideo

11 sierpnia Marek Suski deklarował: "Przyjęliśmy poprawkę Kukiz'15. (...) A więc żebyście nie mówili, że my chcemy przejmować kontrolę nad pewną telewizją, bo nie chcemy".  Przypominanie o poprawce pojawiało się często, przy okazji zarzutów o to, że "lex TVN" wymierzone jest w niezależną od władzy stacji telewizyjnej.

"Rzeczpospolita" przypomina, że słynna poprawka Kukiz'15 zakłada, iż "udziały lub akcje w spółce dotkniętej ustawą nie mogą być przejmowane w celu zbycia lub nabywane przez Skarb Państwa, spółkę realizującą misję publiczną, państwową osobę prawną oraz spółkę z bezpośrednim lub pośrednim udziałem Skarbu Państwa". "Problem w tym, że poprawka może być nieszczelna. Tak uważa Polska Izba Komunikacji Elektronicznej. (...) Zdaniem PIKE 'mnożyć można sposoby na uczynienie tego przepisu nieskutecznym'. Izba dowodzi np., że poprawka 'nie uniemożliwia nabycia udziałów lub akcji w spółce-nadawcy przez fundacje'. 'W przepisie tym jest mowa tylko o państwowych osobach prawnych i spółkach z udziałem Skarbu Państwa, a nie o wszystkich osobach prawnych z udziałem Skarbu Państwa. Czyli fundacja, założona np. przez spółki Skarbu Państwa, prawdopodobnie nie byłaby objęta zakazem' – pisze PIKE" - czytamy w "Rz".

Pismo w sprawie poprawki izba skierowała do Senatu, który sprawą kontrowersyjnej nowelizacji, nazwanej "lex TVN", ma się zacząć zajmować w najbliższy poniedziałek.

Polska Fundacja Narodowa wkroczy na scenę?

W tekście "Rz" jasno wskazano, kto mógłby się zainteresować przejęciem TVN. Chodzi o Polską Fundację Narodową. Mówi o tym w rozmowie z gazetą senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski. – Nie mam wątpliwości, że spółki Skarbu Państwa ze spontaniczną radością wyłożyłyby odpowiednią sumę pieniędzy – mówi.

Gazeta o możliwości, jakie daje poprawka Kukiz'15, spytała posła Jarosława Sachajkę. Polityk zapewnił, że jego ugrupowanie "dbało ono o szczelność poprawki". – Jednak nie bierzemy publicznych pieniędzy i nie mamy sztabu prawników. Jeśli ktokolwiek widzi jakąś lukę, można ją naprawić na etapie prac w Senacie – stwierdził w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Posłuchaj:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM