Protest ratowników medycznych. Jest zaproszenie do rozmów w Pałacu Prezydenckim

Apeluję do pracowników służby zdrowia, żeby nie odchodzili od pacjentów i o to, żebyśmy usiedli do stołu i porozmawiali - oświadczyła minister w Kancelarii Prezydenta RP Bogna Janke, zapraszając do spotkania w Pałacu Prezydenckim. W sobotę premier Morawiecki obiecał ratownikom podwyżkę.
Zobacz wideo

Od początku września trwa protest ratowników medycznych, część z nich zgłosiła niedyspozycyjność. W ten sposób zaprotestowali przeciwko zbyt niskim pensjom. Ratownicy od miesięcy domagają się podwyżek, prowadzili już kilkukrotnie protesty. Obecny ma największą skalę.

Z powodu braku obsad karetek np. w Warszawie częściej do wypadków rusza Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Tak było m.in. w piątek w centrum miasta - przy pl. Konstytucji. W piątek do pacjentów na Mazowszu nie wyjechały 43 na 202 zakontraktowanych zespołów, z czego w samej Warszawie 38 z 80.

Na najbliższą sobotę 11 września zaplanowano wielką manifestację pracowników służby zdrowia, która odbędzie się w Warszawie.

Zaproszenie z Pałacu Prezydenckiego

Sytuację w służbie zdrowia komentowali goście Radia Zet. - Chciałabym bardzo zaapelować do pracowników służby zdrowia, żeby nie odchodzili od pacjentów. Takich sytuacji być nie może, że nie ma karetki, że nie można dojechać do pacjenta, do osoby potrzebującej. Apeluję o to, żebyśmy usiedli do stołu i porozmawiali - powiedziała prezydencka minister Bogna Janke.

Pytana, czy prezydent Andrzej Duda jest gotowy zorganizować takie spotkanie, odpowiedziała, że jako minister odpowiedzialna za dialog społeczny zaprasza na rozmowę w tej sprawie do Pałacu Prezydenckiego. - Usiądźmy przy jednym stole i porozmawiajmy o tym. Proszę, usiądźmy i porozmawiajmy, ale miejmy na względzie to, że rząd nie ma fabryki pieniędzy, z której dosypuje każdemu, kto tylko wysunie żądania. Musimy się gdzieś spotkać po drodze - mówiła.

- I bardzo proszę, żebyście państwo brali pod uwagę to, że są określone możliwości. Rząd zapowiada podwyżki i jest przedstawiona droga dojścia do tego, żeby tę sytuację w systemie ochrony zdrowia poprawić. Wydaje mi się, że warto usiąść i porozmawiać, ale proszę, nie odchodźcie od pacjentów, bo to do niczego dobrego nie prowadzi - dodała.

Premier Mateusz Morawiecki wyraził w sobotę nadzieję, że w najbliższych paru tygodniach dojdzie do jakiegoś porozumienia z ratownikami medycznymi; zadeklarował, że ratownicy dostaną podwyżkę. - Bardzo się tym niepokoję i dlatego zobowiązałem pana ministra zdrowia do rozmów, do negocjacji, do dialogu. Te rozmowy się toczą. Brałem udział w jednej rundzie tych rozmów parę miesięcy temu i jestem umiarkowanym optymistą, że poprzez podnoszenie jednocześnie uposażeń w służbie zdrowia, nie tylko ratowników, ale też przede wszystkim pielęgniarek, lekarzy, salowych, wszędzie tam chcemy, żeby nastąpiły istotne podwyżki - mówił w RMF FM.

Pytany, co zrobić, żeby strajkujący ratownicy wrócili do pracy, szef rządu odpowiedział, że rozmowy i dialog muszą się odbywać z obustronnym zrozumieniem.

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski we wpisie w mediach społecznościowych zaprosił na poniedziałek na godz. 9 do ministerstwa przewodniczącego Porozumienia Rezydentów Wojciecha Szarańca.

TOK FM PREMIUM